Yükleniyor...

1 Bitcoin (BTC) İle Artık 700 Varil Ham Petrol Alınabilir

Bitcoin (BTC) genellikle eleştirmenler tarafından çabuk değer kaybedecek bir varlık olarak görülüyor.

1btc ile 700 varil petrol alinabilir

Bitcoin (BTC) genellikle eleştirmenler tarafından çabuk değer kaybedecek bir varlık olarak görülüyor. Ancak iki ay önce varil fiyatı yaklaşık 50 dolar olan petrol, 1986’dan beri en düşük seviyesine gerileyerek 10 doların altına düştü. Siyah altın olarak adlandırlan petrolün fiyatının 34 yıl sonra bu seviyeye düşmesi herkesi oldukça şaşırtı. Ham petrol, günümüzde Dünya’nın en önemli varlıkları arasında gösterilirken, Bitcoin’i fiyat değişkenliği sebebi ile eleştirenlere bir cevap niteliğinde oldu. En güvenilir varlıklar bile piyasa değişkenliğine bu şekilde karşılık verebiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yaşanan büyük fiyat düşüşünün sebebi olarak ise, şu anda en büyük ham petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan ile ikinci en büyük ihracatçı konumunda bulunan Rusya’nın arasındaki petrol savaşı gösteriliyor. Savaş, Suudi Arabistan’ın Mart ayında fiyatları istikrarlı bir seviyede tutmak için petrol üretimini azaltması ile başladı. OPEC üreticileri arasında bulunmayan Rusya, bu duruma itiraz etti ve iki ülke arasında fiyat savaşı başladı. Suudi Arabistan, Rusya’nın bu tutumunu baskılamak için son haftalarda üretimi ciddi derecede arttırdı. Tabi ki bu durumda bazı depolama sorunlarını da beraberinde getirdi.

Diğer bir yandan lider kripto varlık Bitcoin, 12-13 Mart tarihlerinde yaşanan tarihi çöküşün ardından büyük ölçüde istikrarlı bir seyir izleyerek 6.000-7.000 dolar arasında kalmayı başarabildi. Bitcoin’in istikrarına rağmen, değişen petrol fiyatları sebebi ile fark inanılmaz derecede artarak 1 BTC ile 700 varil ham petrol alınabilir hale geldi. Bu da şimdiye kadar ki en yüksek fiyat paritesi olarak gösteriliyor.