Yükleniyor...

100 İtalyan Bankası Resmi Olarak Bir Blockchain Ağında Buluştu

İtalyan Bankacılık Birliği (ABI) Salı günü yaptığı açıklamada, 42 bankanın da sonradan eklenmesi ile birlikte, yaklaşık 100 İtalyan bankasının resmi olarak ülkenin bankacılık blockchain ağı olan Spunta üzerinde faaliyet göstermeye başladığını duyurdu.

italya 100 banka blockchain agina katiliyor

İtalyan Bankacılık Birliği (ABI) Salı günü yaptığı açıklamada, 42 bankanın da sonradan eklenmesi ile birlikte, yaklaşık 100 İtalyan bankasının resmi olarak ülkenin bankacılık blockchain ağı olan Spunta üzerinde faaliyet göstermeye başladığını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bankalar ilk olarak, Mart 2020’de bankalar arası veri aktarımını ve uzlaştırma hızlarını iyileştirmek için tasarlanan blockchain projesine katıldı ve Mayıs ayına kadar ağda resmi olarak 55 banka yer alıyordu.

ABI’nin duyuruda göre, Mart ayından bu yana 204 milyon işlemin gerçekleştiği Spunta ağında, bu yılın sonuna kadar 350 milyon işlemin gerçekleşmesi bekleniyor.

Blockchain, bankaların başka bir bankanın diğerine ne kadar borçlu olduğuna kadar bankalar arası karmaşık süreci oldukça hızlandırıyor. Bu yılın başlarında bir ABI yetkilisi, geleneksel olarak mutabakatın tamamlanmasının haftalar sürdüğünü, ancak blockchain ağı sayesinde benzer işlemlerin bir gün içinde sonlandırıldığını bildirdi.

Spunta, 2018 yılının başlarında, Corda’da Bankalararası transferleri denemeye başlayan ABI Labs tarafından oluşturulan bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

ABI, 700’den fazla bankacılık kurumundan oluşuyor ve blockchain ağına ilerleyen günlerde daha da fazla banka katılım sağlayacaktır. Ayrıca ABI, bu yılın başlarında İtalyan bankalarının dijital Euro’da pilot kurum olmak için hazır olduklarını duyurmuştu.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Başlarken, hiçbir metafor veya abartı içermeyen en basit açıklama ile devam edeceğimizin altını çizelim. Kripto para birimi dilinde bir blok yeni işlemlerin bir kaydıdır. Her blok tamamlandıktan sonra bir zincir zinciri oluşturarak zincire eklenir. İşte bu Blockchain yani blok zincir anlamına gelir.

Kripto para birimleri şifrelenmiş olduğundan herhangi bir işlemin işlenmesi karmaşık matematik işlemlerinin çözümü anlamına gelir (ve blok zincir büyüdükçe bu işlemlerin çözümü zamanla daha da zorlaşır). Bu matematiksel işlemleri çözen insanlar “madencilik” adı verilen bir süreçte kripto parayla ödüllendirilebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x