Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri 120 Milyar Dolarlık Belge Sızıntısı İle Tanınan İsimden Çok Özel Kripto Para Projesi

120 Milyar Dolarlık Belge Sızıntısı İle Tanınan İsimden Çok Özel Kripto Para Projesi

ABONE OL:google-news

Tarihteki en büyük bankacılık sızıntısı ile tanınan ve HSBC’nin eski sistem mühendisi olan Hervé Falciani’nin bir kripto para birimi projesi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Reuters, Falciani’nin kripto para biriminin Tabu olarak adlandırılacağını duyurdu. Falciani, yeni kripto para birimi ile parasal işlemlerin şeffaflığını arttırmayı hedefliyor ve kripto para biriminin finansal düzenleyiciler tarafından tanınacağını umuyor.

2008 yılındaki Wall Street mali krizinin tam ortasında İsviçre bankalarından sızdırdığı 120 milyar dolarlık belgelerle 130.000 vergi kaçakçısının tespit edilmesini sağlayan Falciani, 5 milyon Tabu token’ını edindiğini söyledi. Falciani, elindeki token’ların yaklaşık 2 milyon Euro değerinde olduğunu belirtti. İspanya’nın finansal düzenleyicisi Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu’nun onayından sonra token’lar satışa sunulacak. Tabu projesinin gelişimi için şimdiye kadar 1.3 milyon Euro finansman sağlandı. Ancak projenin gelişimim tamamlanması adına yeterli finansmanın sağlanabilmesi için 2 milyon Euro ek finansman gerekiyor. Tabu, Falciani tarafından kurulan ve tümüyle kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tactical Whistleblower tarafından geliştirildi.

Ülkelerdeki Yolsuzlukları Bitirecek Proje

Valensiya merkezli Falciani’nin organizasyonu, İspanya’nın doğusundaki Valencia Politeknik Üniversitesi’nden Matematik alanında güçlü geçmişi olan birkaç akademisyenden oluşuyor. Falciani, kripto para projesine ek olarak hükümet tedarik sözleşmelerinin onaylanmasını (veya doğrulamasını) kolaylaştıracak Blockchain tabanlı bir sistem oluşturmayı planlıyor. Bir ülkenin farklı noktalar için ayrılan kaynaklarında zaman zaman yolsuzluklar yapıldığı bilinen bir gerçek. Falciani’ye göre, Blockchain ile çalışan bir sözleşme kayıt sistemi şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıracak. Bu sayede bir ülkedeki yolsuzluklar önemli ölçüde azaltılmış olacak. Blockchain projesi, İngilizce’de ifşa etme anlamına gelen ve Yunanca bir kelime olan Alethia olarak adlandırılmış. Sistem, ülkedeki kaynakların amaçlandığı şekilde harcanmasını ve yolsuzluk yapılmasını engellemeyi amaçlıyor.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar