Yükleniyor...

18 Aralık Ethereum (ETH) Fiyat Analizi: Teknik Göstergeler Ne Söylüyor?

Ethereum/Bitcoin Analizi Uzun Vadeli Analiz Ethereum, Bitcoin bazında Haziran 2017’de gördüğü en yüksek seviye olan 0.

Ethereum Fiyat Analizi

Ethereum/Bitcoin Analizi

Uzun Vadeli Analiz

Ethereum, Bitcoin bazında Haziran 2017’de gördüğü en yüksek seviye olan 0.1560 den sonra düşüş trendini sürdürüyor. Özellikle 2018 Mayıs ayından sonra düşüşün daha da hız kazandığı aşağıdaki grafikte açıkça görülebilir.

Ethereum Fiyat Analizi
Büyük halini görüntülemek için grafiğin üstüne tıklayabilirsiniz.

Mayıs 2018’den gelen uzun vadeli düşen trend çizgisi geçtiğimiz haftalarda tekrar test edildikten sonra, bitcoinde özellikle son günlerde yaşanan düşüşle birlikte ETH/BTC fiyatlarındaki düşüş de hızlanmış durumda.

Gelinen noktada, Ethereum 0.0185 seviyelerinde ve 0.0175 seviyesinde önemli bir desteği mevcut. Bu destek, 2016 Aralık ayında görülmüş dip ile 2018 Eylül ayında görülmüş olan dip seviyenin birleştirilmesiyle elde edilen yükselen trend çizgisinin destek verdiği seviye olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması durumunda 0.0161 seviyelerinde geçen sene Eylül ayında görülmüş dip seviye desteği bulunmakta. Ancak, 0.0175’in kırılması durumunda düşüşün yukarıdaki grafikte Eylül ayı dip seviyesinden de geçen siyah renkteki düşen destek çizgisinin test edilmesi gündeme gelebilir. Bu durumda, Ethereum/Bitcoin fiyatı 0.0138 seviyelerine kadar düşüşünü devam ettirebilir.

Uzun Vadede İndikatörlerin Durumu

Aşağıdaki grafikte MACD, STOCH RSI ve ADX indikatörleri gösterilmiştir. MACD’nin haftalık grafikte henüz satış sinyali üretmediği görülüyor ancak, MACD histogram çizgisinin eğiminde bir zayıflama söz konusu. Histogram çizgisinin sıfır seviyesinin altına inmesi durumunda bu indikatör açısından uzun vadeli satış sinyalinin alındığı sonucu çıkarılacaktır.

Diğer taraftan STOCH RSI’ın da haftalık grafikte aşırı alış bölgesinden satış sinyali üretmiş olması, MACD’deki olumsuz görünümü onaylar nitelikte.

ADX (Average Direction Index) göstergesi ise 20 seviyesinin üzerinde olmakla trendin güçlü olduğunu gösteriyor. Ancak unutmamak gerekir ki, ADX fiyatların yönü hakkında bilgi vermez. Sadece trend (aşağı ya da yukarı) olup olmadığını ve bu trendin güçlü olup olmadığını gösterir. ADX’in 20 üzerinde olması demek “aşağı ya da yukarı yönlü” trendin güçlü olduğu demektir. Fiyatlardaki hareketin aşağı yönde olması nedeniyle de bu düşüşün güçlenerek devam etme olasılığının hiç de küçük olmadığı sonucuna ulaşılabilir.

ETH Fiyat Analizi

Kısa Vadeli Analiz

Ethereum/Bitcoin günlük grafiği linear ölçekte incelendiği zaman aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi bir düşen regresyon kanalı içinde hareketine devam ettiği görülüyor. Linear ölçekte grafikte mavi renkte gösterilmiş olan yükselen trend çizgisinin destek verdiği seviye ise 0.0171 seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Diğer taraftan dün yaşanan düşüş sonrasında regresyon kanalı orta çizgisi altında kapanış gelmiş durumda. Bu durum fiyatların kanalın alt bölgesinde hareketine devam edebileceğini gösteriyor.

Ethereum Teknik Analiz

Kısa Vadede İndikatörler Ne Söylüyor?

Aşağıdaki grafikte günlük grafikte MACD, STOCH RSI ve ADX indikatörleri gösterilmiştir. MACD’nin günlük grafikte SATIŞ sinyali verdiği görülüyor. Bu durumun devam etmesi, yukarıda haftalık analizde MACD’nin histogram çizgisiyle ilgili bahsedilen güç kaybından sonra, sıfır seviyesinin altına inmesine sebep olabilir.

Günlük grafikte STOCH RSI ise henüz yeni aşırı satış bölgesine geçmiş durumda. STOCH RSI’ın daha önceki hareketleri incelendiğinde bu bölgede dalgalanabildiği de görülüyor. Bu durumda, STOCH RSI aşırı satış bölgesinde dalgalanırken, fiyatlardaki düşüşün devam etmesi de muhtemel.

Diğer taraftan, trend göstergesi olan ADX’in günlük grafikte kendisi için geçerli olan bir düşen trendi kırdığı görülüyor. Bu durum, Ethereum/Bitcoin fiyatlarındaki düşen trendin oldukça kuvvetli olduğunun bir onayıdır.

ETH Teknik Analiz

Sonuç olarak;

ETH/BTC’deki düşüş trendi, kısa, orta ve uzun vadede devam ediyor. 0.0175 seviyesinden destek bulabilir ve yönünü yukarı çevirebilirse o durumda 0.0200 seviyelerindeki direnci takip edilmeli. Orta ve uzun vadeli yeni alım düşünenlerin bu düşen trend çizgilerinin kırılmasını beklemelerinde fayda olabilir.

0.0175 seviyesinin kırılması durumunda psikolojik destek seviyesi olabilecek 0.0150 seviyesi ile 2018 Eylül ayında görülmüş dip seviyeden geçen düşen destek çizgisinin destek vereceği seviye 0.0138 seviyeleri gündeme gelebilir.

25 Aralık 2019 günü yeni bir kripto para analizi ile tekrar görüşmek üzere, hepinize bol kazançlar dilerim.

Not: Analizinin yapılmasını istediğiniz alt coin ismini bu sayfanın altındaki yorum kısmına yazarak gönderirseniz sevinirim.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Mb
Mb
4 yıl önce

Xrp teknik analizi yaparmısınınız

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x