Ana Sayfa Analizler 19 Kasım Kripto Para Borsa Analizi

19 Kasım Kripto Para Borsa Analizi

Kripto pazarı zor günler geçiriyor. Bitcoin Cash’de yaşanan savaş ve kripto paranın tekelleşme süreci pazarı kötü etkilemiş durumda. Çin merkezli kripto para ve madencilik şirketi Bitmain yayınladığı yeni güncelleme ile birlikte Cash büyük pick yapmış ve madencilik kazım kazançlarını arttırmıştı. Karşı tarafta ise Cash’in havuzlarının %60’ını elinde bulunduran, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright ve çetesi var.

İki taraf arasında ki savaş tüm hızıyla sürüyor ve pazarın önde gelen aktörleri saflarını belli etmiş durumda. McAfee yazılım şirketinin kurucusu John McAfee’de Bitmain’den taraf olduğunu belirtmişti. Craig ise twitter üzerinden savaşı büyütmek için elinden geleni yapıyor ve topluluğa sürekli tehditler de bulunuyor. Pazarda ki olumsuz hava ve fiyatların düşmesi ile de birlikte büyük bir yıkım gerçekleşti. Diğer yandan birçok kripto para yatırımcısı da bu düşünün devam edeceği konusunda hem fikir.

Bitcoin

14 – 15 Kasım’da başlayan düşüş ile birlikte Bitcoin deyim yerindeyse yıkıldı. 5,500 dolar seviyelerine kadar iniş yaptıktan sonra birkaç gün toparlanma süreci yaşasa da şuanda 5,300 dolar bandının da altına inmiş durumda. Bu durumla birlikte ralli söylentileri de tarihe karışmış oldu.

Yukarıda da anlattığımız gibi iki tarafın sürekli çekişmesi ve savaşta ki safların sıklaşması ile birlikte bu durum uzun süre daha devam edecektir. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’de bu savaşa katıldı ve Craig’i kripto para tarihinin en büyük dolandırıcısı olarak nitelendirdi.

Bazı uzmanların “Bitcoin 1,500 dolar olacak” açıklamaları ise yatırımcıları daha da korkutuyor. Geçen hafta pazar hacmi 109 milyar dolarken bu hafta 90 milyar dolara kadar inmiş durumda.

Pazar Kapasitesi: 90,85 milyar dolar

XRP

Bitcoin Cash ve Bitcoin faciasından önce XRP’nin fiyatı 0,50 dolardı. Bu faciayı kısa sürede atlatan kripto para, 0,51 dolarlık seviyeye kadar yükselse de bugün bir düşüş yaşadı. Faciadan sonra insanların Bitcoin ve Ethereum satışları yapmasının ardından XRP en değerli ikinci kripto para ünvanına sahip oldu ve Ethereum’u koltuğundan etti.

Şuanda fiyat konusunda net konuşmak yanlış olur çünkü pazar dengesini kaybetmiş durumda. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, faciadan en az zarar ile kurtulan XRP oldu.

Pazar Kapasitesi: 19,23 milyar dolar

Ethereum

Uzun süredir 200 dolar seviyesinin üstünde olan Ethereum’da bu faciadan en çok etkilenen coinlerin başında geliyor. Çatallaşma durumunun da olması sebebiyle zaten zor günler geçiren kripto para, faciadan sonra yerle bir olmuş ve koltuğu da kaptırmış durumda.

18 Kasım’da 200 dolar seviyelerine yaklaşsa da bugün 157 dolara kadar düştü. Pazar hacminde de neredeyse 5 milyar dolarlık bir daralma söz konusu.

Pazar Kapasitesi: 16,25 Milyar Dolar

Bitcoin Cash

Geçen haftanın gözde kripto parası tüm pazarı etkileyecek bir skandalın baş aktörü. Madencilik faaliyetlerinin şirketlerin eline geçmesi sonrasında yaşanan tekelleşme süreci tüm pazarı etkiledi.  Zaten bu durumu geçen hafta ki analizimizde değinmiştik fakat bu kadar büyük çaplı bir yıkımı kimse beklemiyordu.

Geçen hafta 635 dolara kadar çıkmasına rağmen bu hafta 14 Kasım’dan başlayarak büyük bir yıkım yaşadı. 350 dolarlara kadar geri gelmesi ise çatallaşma sürecine kadar devam edecektir. Sürecin olumlu olması durumunda ise eski günlerine ufak bir ihtimal de olsa dönebilir.

Pazar Kapasitesi: 6,23 milyar dolar

Litecoin

Bu durumdan Litecoin’de etkilendi ve 50 doların üzerinde ki seviyeyi koruyamadı. 15 Kasım’da başlayan yıkımdan etkilense de değerini 3-4 gün sabit tutmayı başardı. Bugün pazarın geri çekilmesi ile birlikte 30 dolarlık seviyeye tekrar gelindi. Toparlanması çok uzun sürecektir.

Pazar Kapasitesi: 2,29 milyar dolar

Tether

Tether’in hacmi geçen haftaya oranla neredeyse hiç daralma yaşamadı. Stablecoin olduğu için dolara endeksli olması sebebiyle bu yıkımdan çok az etkilendi. 15 Kasım’da 0,97 dolar seviyesini görse de eski seviyeler olan 0,99 dolarlara çıkıldı. Şuanda yatırım yapılabilecek ender kripto paralar arasında. Diğer yandan hakkında hala daha kara para aklama şüpheleri devam ediyor.

Pazar Kapasitesi: 1,75 milyar dolar

mm
Doğukan Kozbahttps://www.coinkolik.com
Bilgisayar teknolojilerini yakından takip eden ve kripto paralar hakkında araştırmalar yapan birisiyim. İngilizce İşletme bölümü mezunuyum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya Hesaplarımız

597BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
6,136TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Diğer Haberler

Bloomberg Tether’ı İnceledi: Tether (USDT) Hakkındaki İddialar Gerçek mi?

Bloomberg News tarafından incelenen Tether'ın ABD Doları rezervlerine önemli miktarda ilgi duyduğu ortaya çıktı. Şirketin ABD Doları rezervleri, Kanada, Bahamalar ve Porto Riko dahil...

Spencer Bogart Bitcoin’in Fiyatı için 50.000 Dolarlık Öngörüsünü Koruyor!

Bitcoin, bu yıl kripto para piyasasının hacminde görülen çöküşün ortasında piyasa hacminin %80'ini kaybetti. Ancak Spencer Bogart, dijital paranın şu anki değerini hala %1328'e kadar...

JPMorgan: Bitcoin Ayı Piyasası Kurumsal Yatırımcıları Korkutuyor

Kurumsal yatırımcılar uzun süredir kripto para ayı piyasasından korkuyor. En azından küresel pazar stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou da dahil olmak üzere JPMorgan Chase & Co. analistlerinden...

Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor? Bitcoin 4.000 Doları Görür mü?

Geçtiğimiz 24 saat içinde kripto para piyasası Kasım ayından bu yanaki en güçlü günlük ralliyi gösterdi. Bitcoin yüzde 11'den fazla değer kazanarak 3.181 dolardan...

Kurumsal Yatırımcılar Ağırlıklı Olarak Tezgah Üstü Piyasalardan Bitcoin (BTC) Alıyor!

Kripto para piyasasının dört gözle beklenenleri şüphesiz kurumsal yatırımcılar. Kurumsal yatırımcıların piyasaya ilgi gösterdikleri ama bir türlü piyasaya giriş yapmadıkları bilinen bir gerçek. Araştırma...