Yükleniyor...

2 Saniyede 3 Milyon Bitcoin Kazanmak Mümkün: Sycamore

Çıkarılması yaklaşık 121 yıl sürmesi beklenen 3 milyondan Bitcoin (BTC) var.

Sycamore Rainbow cropped.max 1000x1000.0

Çıkarılması yaklaşık 121 yıl sürmesi beklenen 3 milyondan Bitcoin (BTC) var. Ancak bazıları, Sycamore yani Google’ın kuantum bilgisayarının “2 saniyeden daha az bir sürede” bu kazma işlemlerini yapabileceğini iddia ediyor. Sizce bu gerçekten mümkün mü?

Bir Bilgisayar Her Şeye Hükmedecek!

Madencilik için en zor ağa sahip olmasına rağmen, Bitcoin (BTC) Google’ın kuantum işlemcisi Sycamore karşısında eşleşme sağlayabilir. Bir “Medium” gönderisine göre, cihaz kalan tüm BTC’yi iki saniyeden daha kısa sürede çıkarmak için yeterli hesaplama gücüne sahip. Medium’daki yazı Sycamore’un ham gücü için 10 dakikalık blokların üretiminin nasıl hesaplandığını gösteriyor. Tahmin, kuantum bilgisayarının göz açıp kapayıncaya kadar kalan tüm 3 milyon BTC’yi kazabileceğini göstermiştir. Bu doğru olsa da, Google’ın hala laboratuvar koşullarında çalışan hassas bir cihazı kullanması olası değildir. Yine de, kuantum hesaplamanın gücü o kadar hızlı ki mevcut tüm madencileri astronomik olarak daha hızlı hale getirebilir. Bununla birlikte, yazarın tahminde bir kaç hata var. Yazar her 10 dakikada bir 1 BTC üretildiğini hesapladı fakat gerçekte her blokta 12.5 BTC var. Bu da hesabı biraz karmaşık bir hale getiriyor. Hesaplama, her blokta meydana gelen zorluk değişimlerini dikkate almamaktadır.

Tabii ki, hiç kimse böyle bir zorluk seviyesinin mümkün olup olmadığını test etmedi. Ancak ağa çok güçlü bir bilgisayar koymak, beklediğiniz kadar sorunsuz madencilik işlemleri sağlamayabilir.

Sycamore Ağı Dondurabilir

Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin Google’ın kuantum bilgisayarının kripto paralar için gerçekten bir tehdit olmadığını belirtti. Cihazın sadece bir konsept kanıtı olduğunu ve mevcut şifreleme teknolojisini tehdit etmeyeceğini belirtti.

Bitcoin savunucusu Andreas Antonopolous, Google’ın kripto madenciliği endüstrisindeki yeni kuantum işlemcisinin endişelerine de değindi. Antonopolous Sycamore adı verilen kuantum bilgisayarın zarar verebilecek potansiyel uygulamasının sadece Bitcoin’in sistemi için değil, dünyadaki her sistem için de geçerli olduğunu belirtiyor. Antonopolous konuyla alakalı olarak şu ifadeleri kullandı: “Sorun gerçekten sadece Bitcoin değil. Günümüzde tüm dünyanın gizli iletişim, finansal sistemler vb. gibi her şeyi şifrelemeye bağlıdır. Bu gibi verileri kuantuma dayanıklı hale getirmek için hepsini güncellemek gerekir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x