Yükleniyor...

2016’da, FBI’a 2.600’den fazla Ransomware Şikayeti

Yeni bir rapora göre FBI, geçen yıl 2.

fbi

Yeni bir rapora göre FBI, geçen yıl 2.600’den fazla ransomware şikayeti aldı.

Ransomware nedir ?

Ransomware, bilgisayarlara bulaşan, bilgisayardaki dosyaları kullanılamaz hale getiren, dosyalara erişimi engelleyen, şifreleyen zararlı yazılımlara verilen genel addır. Ransomware Türkçe’ye fidye virüsü olarak çevrilebilir. Ransomware yazılımların büyük çoğunluğu bilgisayardaki dosyaları şifreler.

Siber Tehdit

Crime Complaint Center, (Suç Savunucusu Merkezi) (IC3), dün yayımlanan sansür karşıtı tehditlerin yıllık incelemesinde, fidye aygıtıyla ilgili gönderilenlerin sayısı da dahil olmak üzere bir dizi istatistiğin ana hatlarını çizdi.

Ransomware, virüs bulaşmış bir bilgisayarın verilerini şifreleyen ve kilidinin açılması karşılığında genellikle bitkisel bir ödeme talebinde bulunan kötü amaçlı bir yazılım türüdür.

IC3 raporuna göre, 2,673 şikayet gönderildi ve bu dönemde 2.4 milyon dolardan fazla kayıp kaydedildi. Bu sayı IC3 tarafından 2016 yılında genel olarak alınan 298.728 siber suçla ilgili şikayetin küçük bir kısmını temsil ediyor. Hepsi, 2016 yılında bu faaliyetlerle bağlantılı olarak meydana gelen kayıpların 1.3 milyar doları bulduğunu belirtti.

WannaCry’dan global atak

IC3 açıklaması, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi de dahil olmak üzere bir dizi kuruluşa ait yüzbinlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry olarak adlandırılan küresel bir fidye saldırısı sonrasında geldi.

Yakın tarihli haberlere göre, bu yayılmanın etkisi halen hissediliyor.

Reuters dün, Japon otomobil markası Honda’nın üretim tesislerinden birini geçici olarak kapatması gerektiğini, çünkü WannaCry’nın ağlarından birinde keşfedildiğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner