Yükleniyor...

2017’nin En İyi Masaüstü Bitcoin Cüzdanları – 4 Cüzdan İncelemesi (Mac, Windows, Linux)

Bugünkü yazımız, Bitcoin paranızı saklamak için kullanabileceğiniz en iyi masaüstü cüzdanları hakkında

wallet

Bugünkü yazımız, Bitcoin paranızı saklamak için kullanabileceğiniz en iyi masaüstü cüzdanları hakkında. Masaüstü cüzdanları, Bitcoin paranızı hard diskiniz üzerinde saklamanız için hazırlanmış kişisel anahtarlardır. Masaüstü cüzdanları, mobil cüzdanlardan çok daha güvenlidir (çünkü bunlardan para çalmak çok daha zordur).

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Tabi, masaüstü cüzdanlar, internete bağlı oldukları için hâlâ ”sıcak cüdanlar” diye düşünülüyor. Bu da onları güvensiz kılıyor. Fakat küçük miktarda Bitcoin ya da altcoin için iyi bir çözüm sunuyorlar.

Büyük miktarda Bitcoin için DAİMA kâğıt cüzdan ya da hardware cüzdanı gibi soğuk cüzdan yöntemlerini kullanın. Aşağıda 3 işletim sistemi yani Mac OS, Linux ve Windows’ta çalışan 4 farklı masaüstü cüzdanını inceleyeceğim.

Electrum – Her Açıdan Kazanan Masaüstü Cüzdanı

Electrum kullanmaya başlamam epey zaman aldı ama bu kararımdan hiç pişman olmadım. Önce dezavantajlarından söz edeyim – Electrum çirkin. Arayüzü, Windows’un 90’lardaki versiyonuna benziyor. Ayrıca Bitcoin’a tamamen yeniyseniz, soğuk arayüzü nedeniyle kendiniz kaybolmuş hissedebilirsiniz.

Ne var ki arayüzü meselesini aşınca, Electrum’un en sağlam, etkili ve güvenli masaüstü cüzdanı olduğunu göreceksiniz. Ayrıca açık kodlu yani pek çok kişi kodu inceleyip geliştirmiş. Bu da yazılımda zararlı kod olması ihtimalini neredeyse sıfıra indirgiyor.

Bitcoin ağının ”kalabalık” olduğu ve havale ücretlerinin tavan yaptığı zamanlarda Electrum, hâli hazırda yayınlanmış bir havaleye koyduğunuz ücreti değiştirmenize izin veren birkaç cüzdandan biridir. Bu özellik, havalelerinizi onaylatamadığınızda çok işinize yarıyor.

Ek özellikler arasında adres etiketleme, ücret ayarlamaları, cüzdanınızı şifreleme ve imzalama/mesajlarınızı onaylama (bu ileri bir özelliktir) yer alır.
Sonuç olarak, mükemmel bir cüzdan. Bitcoin’u kullanacak kadar anladıysanız, hiç durmayın. Electrum üç işletim sistemi yani Mac, Windows ve Linux için mevcut.

Exodus – Daha düşük seviyeli, güzel Bitcoin masaüstü cüzdanı

Bitcoin kullanmaya yeni başladıysanız ve hâlâ olan biteni anlamaya çalışıyorsanız, Exodus tam size göre. Exodus 2016 senesinin Temmuz ayında hizmete sunuldu ve o zamandan beri ciddi bir hız kazandı.

Yine dezavantajıyla başlayacağım – açık kaynaklı değil. Yani cüzdanı geliştirenler, siz farkında olmadan yazılıma kötü amaçlı bir kod sıkıştırabilir. Ve tabi para söz konusu olunca kapalı kaynaklı bir program kullanılması bazı kaygılara neden olmaktadır. Fakat masaüstü cüzdanlarını her halükarda (ister açık ister kapalı kaynaklı olsun) küçük miktarda Bitcoin parası için kullanmanızı önerdiğimden, bence çok büyük bir sorun değil bu. Risk etmeyi istemediğim bir miktarı hiçbir sıcak cüzdana koymam (masaüstü, mobil ya da web).

Exodus ayrıca Ethereum, Litecoin, Dash ve benzeri altcoin paraları saklamanıza da izin verir. Arayüzünü anlaması çok kolay. Bu işe tamamen yeni başlayanlar bile hemen öğrenebilirler. Electrum gözünüzü korkuttuysa, bu harika bir alternatiftir. Exodus, üç işletim sistemi yani Mac, Windows ve Linux için mevcut.

Multibit HD – Eski ve Güvenilir HD Masaüstü Cüzdan

Multibit de uzun zamandır piyasada. Cüzdanın kolay bir arayüzü var ve ücret kontrolü, mesaj gönderme ve donanım cüzdan desteği gibi çeşitli özelliklere sahip.

Cüzdanların en güzeli değil ama işinizi kesinlikle görüyor. Multibit ayrıca 40 farklı dili destekliyor. Yani İngilizce ana diliniz değilse, arayüzü değiştirebilirsiniz. Multibit açık kaynaklı olup üç işletim sistemi yani Mac, Windows ve Linux için mevcut.

Bitcoin Core – Sıkı Bitcoin kullanıcıları için tam Bitcoin nod cüzdanı

Buraya kadar ele aldığımız bütün cüzdanlar, SPV cüzdanları ya da hafif cüzdanlar şeklinde biliniyor. Yani havaleleri onaylamak için blok zincirinin tam kopyasına sahip değiller. Havale bilgisi almak için ağdaki diğer bilgisayarlara güveniyorlar.
Bitcoin Core tam bir nod Bitcoin cüzdanıdır. Yani cüzdanı indirdiğinizde bütün blok zincirini de cüzdanınıza indirmiş olursunuz. 130 GB üzerindeki blok zincirleri için bunu yapmak karmaşık hâle gelebilir ve çok zaman alabilir. Ama blok zinciri indirildiğinde bağımsız olarak ağ üzerinde havalelerinizi onaylayabilir ve sistemde başkasına güvenmek zorunda kalmazsınız.

Dürüst olmak gerekirse, bu kadar uğraşmaya değmeyeceğini düşünüyorum. Bu süreci tamamlayarak eğitim bakımından değer kazanabilirsiniz ama günlük havaleler ve Bitcoin kullanımı için SPV cüzdanlar yeterli. Bitcoin Core da üç işletim sistemi yani Mac, Windows ve Linux için mevcut.

Bonus seçenek– Armory

Armory, Bitcoin güvenliği konusunda çok iyi bilinen ve güvenilen bir marka. Gerçi cüzdan genelde daha ileri kullanıcılara uygun. Güvenliği vurgulayan bir cüzdan arıyorsanız Armory, şifreleme ve soğuk depo seçenekleriyle farklı özellikler sunuyor.

Armory, Bitcoin güvenliği söz konusu olduğunda en saygıdeğer markalardan birisi. Armory cüzdanı; Mac, Linux, Windows Ubuntu ve RaspberriPi için mevcut.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x