Ana Sayfa Haberler 2018 G20 Buenos Aires Zirvesi'nde Kripto Paraların Vergilendirilmesi Deklarasyonu İmzalandı

2018 G20 Buenos Aires Zirvesi’nde Kripto Paraların Vergilendirilmesi Deklarasyonu İmzalandı

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te başlayan G20 konferansında kripto paralar için önemli bir karar alındı. Konferansta, uluslararası kripto para vergilendirme sisteminin oluşturulması deklarasyonu imzalandı.

Konuyla ilgilenen politikacılar, kripto paraların vergilendirme sorununa bir çözüm üzerinde çalışma yapma ve bu amaçla işbirliği yapma niyetini gösteren bir deklarasyon metnini imzaladılar. Deklarasyon, kripto paralar için uluslararası bir vergilendirme sisteminin oluşturulmasını amaçlıyor.

Şu anda bir hükümetin topraklarında fiziki bir varlığı bulunmayan yabancı bir şirketi vergiye bağlaması yasal değil fakat kripto paralar için bu mümkün hale getirilecek. Sınır ötesi ödemelerin vergilendirilmesi için söz konusu sistem önem taşıyor. Özellikle çok uluslu şirketlerin vergi ödemekten kaçmalarının önüne geçmek için tedbirler alınacak.

Deklarasyon metninde politikacıların ilgisi çeken bir alan olarak kripto paralarla gerçekleştirilen kara para aklamadan da bahsediliyor.

2020 yılına kadar nihai bir uluslararası vergilendirme sisteminin oluşturulması hedefleniyor. İmzalanan deklarasyon metninde tüm G20 ülkelerinin bu konuda çalışmalar yapacağı ve gelecek yıl Japonya’da düzenlenecek olan G20 toplantısında bir araya gelerek bunları tartışacakları ifade ediliyor.

İngiltere ve AB kripto paralar için düzenleme yanlısı iken ABD ve Çin kripto paralar için uluslararası vergi sisteminin getirilmesi konusunda çekimser. Fransa ve Japonya gibi ülkeler de düzenleme yanlısı ülkeler arasında yer alıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Piyasa Özeti