Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri 2020 Yılında Kripto Paraların Yasa Dışı Faaliyetlerde Kullanımında Keskin Bir Düşüş Yaşandı

2020 Yılında Kripto Paraların Yasa Dışı Faaliyetlerde Kullanımında Keskin Bir Düşüş Yaşandı

ABONE OL:google-news

Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Bitcoin 2020 yılında %300 değer kazanırken kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanımında da %53’ü aşkın düşüş kaydedildi.

2020 yılında kripto paralarla gerçekleştirilen işlemlerin yalnızca 10 milyar dolarlık kısmı yasa dışı faaliyetler için kullanıldı. 2019 yılında ise bu rakam 20 milyar doların biraz üzerindeydi.

Chainalysis
Kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılma oranı. Kaynak: Chainalysis

Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız yıl Twitter’da skandal bir olay yaşanmış Barrack Obama, Bill Gates, Jack Dorsey, Elon Musk, Joe Biden, Warren Buffett, Kanye West, Michael Bloomberg, Apple, Uber ve Jeff Bezos gibi ünlü isimlerin hesapları hack’lenmişti. Hack’lenen bu hesaplardan sahte Bitcoin çekilişleri gerçekleştirilmişti.

Bununla birlikte Chainalysis, PlusToken ponzi şemasıyla ilişkili tüm adreslerin doğrulanamaması nedeniyle 2020 yılı rakamlarının artmasını bekliyor.

Fidye Saldırılarında Büyük Artış

Kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılma oranı %7.1 seviyesindeyken kripto paralarla gerçekleştirilen fidye saldırılarında ise büyük bir patlama yaşandı ve %311 oranında yükseldi.

Chainalysis, ayrıca eksik raporlama nedeniyle gerçek rakamların önemli ölçüde artabileceğini de ekledi.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Tuncay Aydıner
Tuncay Aydıner
Coinkolik.com'un Yayın Koordinatörü olan Tuncay, 2017 yılından bu yana kripto para ve Blockchain gibi yıkıcı finansal teknolojilerle çok yakından ilgilieniyor. Sektörel gelişmeleri çok büyük bir titizlikle okuyucuya ulaştırmayı amaç edinen Tuncay şu ana kadar yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar