Yükleniyor...

2020’de Evdeki Bilgisayarınızdan Madencilik Yapabileceğiniz Kripto Para Birimleri

Bireysel bir bilgisayarda Bitcoin madenciliği artık geçerli olmasa da, çabaya hazırsanız hala evde madencilik yapabileceğiniz başka kripto para birimleri var.

evde madencilik

Bireysel bir bilgisayarda Bitcoin madenciliği artık geçerli olmasa da, çabaya hazırsanız hala evde madencilik yapabileceğiniz başka kripto para birimleri var. Bu makalede, beş popüler seçenek ve başlamanıza yardımcı olacak bazı nasıl yapılır talimatlarını bulabilirsiniz.

Madencilik Gelişimi

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto dijital para birimini ilk tanıttığında, eşler arası dijital ödeme ağının hızlı, güvenli ve güvencesiz işlemleri sağlamak için nasıl çalışacağını detaylandırdı. Orijinal teknik incelemede, yeni kripto paraların Bitcoin ağı içinde dolaşıma nasıl gireceği hakkında protokol açıklandı: Bir bloktaki ilk işlem, bloğun kurucusuna ait yeni bir token başlatan özel bir işlemdir.

Bu, düğümlerin (node) ağı desteklemesi için bir teşvik ekler ve bunları yayınlayacak merkezi bir yetki olmadığından, paraları dolaşıma dağıtmanın bir yolunu sağlar. Sisteme getirilen sürekli yeni kripto para miktarı, dolaşıma altın eklemek için kaynakları harcayan altın madencilerine benzer. Bizim durumumuzda, harcanan CPU zamanı ve elektriktir. Bu işleme “madencilik” denir.

Başlangıçta, insanların dizüstü ve masaüstü bilgisayarları kullanarak Bitcoin (BTC) çıkarması mümkün oldu. Bununla birlikte, popülaritesi arttıkça, insanlar, işlemleri doğrulama süreci yoluyla Bitcoin ağına katılarak kâr elde etme fırsatı olduğunu fark ettiler. Böylece, büyük ölçekli Bitcoin madenciliği operasyonları başladı.

2020’de Madencilik Yapabileceğiniz Kripto Para Birimleri

Buna ek olarak, büyüyen madencilik zorluğunun yanı sıra, özellikle Bitcoin madenciliği için oluşturulan Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC’ler) yazılımının ortaya çıkışı, bir ev bilgisayarının işlem gücünü kullanarak bir madencilik olarak Bitcoin ağına karlı bir şekilde katılmayı imkansız hale getirdi. Bununla birlikte, bu seçenek 2020’de diğer bazı kripto para birimleri için hala geçerlidir.

Zcash ZEC

Zcash (ZEC)

Zcash (ZEC), 2016 yılında piyasaya sürülen önde gelen gizlilik merkezli bir dijital para birimidir. Ev madencisi için, Zcash’in mimarisinde bulunan en önemli özellik, fikir birliği mekanizması içinde Equihash algoritmasını kullanmasıdır. Equihash, ASIC’e dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış bir algoritmadır. Sonuç olarak, GPU’lu ev madenci ağa bir madenci olarak katılabilir.

Zcash madenciliğine başlamadan önce, ihtiyacınız olacak donanımı edinmelisiniz. Bunlar arasında bir bilgisayar ve işlem gücünüzü artırmak için kullanacağınız grafik kartları bulunur. Özellikle sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, madenciliği kurmak için bir fan satın almayı da düşünebilirsiniz.

Ayrıca, donanımınızı kontrol etmenize yardımcı olacak yazılımı indirmeniz gerekecektir. Zcash Blockchain ’ini indirin ve cüzdanınızı ayarlayın. Bu, Blockchain ’in tamamen düğümünüze (node) indirilmesi ve senkronize edilmesi gerektiğinden biraz beklemeyi içerecektir. Ayrıca, grafik kartlarınız için sürücüleri indirmeniz gerekecektir.

Son olarak, madencilik tesisinizi çalıştırmak için elektriğe veya başka bir enerji kaynağına ihtiyacınız olacak. Gelirlerinizi en üst düzeye çıkarmak için bir maden havuzuna katılmayı düşünebilirsiniz.

Ethereum (ETH)

Ethereum’un eteri (ETH) piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimidir. Ek olarak, yeterince güçlü grafik kartlarıyla donatılmış GPU’ların yardımıyla bu kripto para birimini evde mayınlamak hala mümkündür.

Ethereum’un POW mekanizması, ev madenciliğini mümkün kılan ASIC dayanıklı Ethash algoritmasını kullanır. Ancak, Ethereum’un popülaritesi nedeniyle, evdeki madenciler hem piyasadaki en güçlü grafik kartlarını alarak hem de bir maden havuzuna katılarak gelirlerini en üst düzeye çıkarmalıdır.

Madencilik ETH nispeten basit bir süreçtir. İlk adım, cüzdanınızı kurmak için Blockchain’i resmi web sitesinden indirmektir. Daha sonra, cüzdanınızı size ait olacak şekilde ve düğümünüzdeki (node) birkaç ayarı değiştirerek ayarlayın.

Grin (GRIN)  

Grin (GRIN) Ocak 2019’da kripto topluluğunun desteğiyle başlatıldı. Proje, gizlilik ve ölçeklenebilirliğe yoğun bir şekilde odaklanıyor. Grin Blockchain, işlem gizliliğini desteklemek için MimbleWimble algoritmasını kullanır.

Ev madencisi için, Blockchain’in en alakalı olan ASIC-dayanıklı POW algoritmasıdır. Ayrıca, proje geliştiricileri, ağı için özel olarak geliştirilebilecek herhangi bir ASICS’in etkilerini en aza indirmek için altı ayda bir hard fork kodlamak için bir adım daha ileri gitmişlerdir.

Grin hem CPU hem de GPU madenciliğini desteklemektedir. Ancak, GPU yoluna gitmeye karar verirseniz, Nvidia kartları satın alın, çünkü bunlar daha etkili olarak kabul edilir. Ayrıca, kripto parada madencilik yapmaya başlamak için en az 5,5 GB boş alanınız olmalıdır. Ek olarak, aşırı ısı grafik kartlarına zarar verdiği için ısı seviyelerini izlemenize yardımcı olacak bir yazılım indirmenizde size yardımcı olabilir.

“GRINning” ile çalışmaya başlamak için, resmi bir web sitesinden bir düğüm (node) oluşturmak üzere Blockchain’i indirin. Blockchain’i başarıyla senkronize ettikten sonra, düğümü cüzdanınıza bağlamanız gerekir. Wallet’inizi (cüzdan) oluşturma, dizinde bir dosyayı çalıştırmak için basit bir konudur. M-cüzdan yayınlandıktan sonra, grafik kartlarınızı m-cüzdan ile çalışacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Son olarak, yazılımı GPU madenciliğini destekleyen Grin ağının sürümü olan Cuckaroo POW olarak ayarlamayı unutmayın.

Beam (BEAM)

Başka bir MimbleWimble uygulaması olan Beam (BEAM) ev madenciliği için çok uygundur. GPU madenciliğini destekleyen Hashii algoritmasını kullanır.

Başlamak için, bilgisayarınızdaki işletim sistemine bağlı olarak resmi Masaüstü Cüzdanını indirin. Virüsten koruma yazılımınız, madencilik yazılımını zararlı bir program olarak işaretleyebilir. Bunu bu atamadan hariç tutun, aksi takdirde madencilik sürecinde sorun yaşarsınız.

Blockchain indirilip senkronize edildikten sonra madenciliğe başlamaya hazırsınız. Önce ayarlarınızı yapılandırmalısınız. “Yerel Düğümü (Node) Çalıştır” özelliğini açın ve madencilik iş parçacığı sayısını sıfırdan büyük bir sayıya ayarlayın.

Beam’in altyapısının gizliliği en üst düzeye çıkarmak için süresi dolmuş adreslerin kullanımını içerdiğini belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, madencilik gelirlerinizi başarıyla kurtarmak için kalıcı bir adrese ihtiyacınız olacaktır, aksi takdirde tokenleriniz kaybolacaktır. Kalıcı bir adres oluşturmak için yazılımın ana panosundaki alma sekmesine gidin. Yeni bir adres oluşturabilir ve onu, madencilik kurulumu için kullanabileceğiniz hiçbir zaman sona ermeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Vertcoin (VTC)

Vertcoin, küçük madenciler arasında bir başka popüler seçimdir. Dijital para birimi 2014 yılında piyasaya sürüldü ve Nakamoto tarafından Bitcoin çıkarıldığında öngörülen merkezsizlik ve finansal egemenlik ruhuna sadık kalmak için tasarlandı. Projenin geliştiricileri, ASIC’lerin Bitcoin Blockchain ve genel olarak madencilik ekosistemi üzerindeki artan etkisine yanıt olarak Blockchain’i oluşturdu.

Vertcoin (VTC) çalışma kanıtı algoritmasını kullanır. Vertcoin’in POW konsensüs mekanizmasında kullanılan algoritma Lyra2RE’dir ve aynı anda GPU ve CPU madenciliğini desteklerken ASIC’e dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.

VTC popülerdir çünkü çok basit bir madencilik sürecine sahiptir. Proje geliştiricileri kolay madenciliği desteklemek için mimariyi kurduklarından, bu tek bir tıklamayla ilgilidir. Madenciliği başlatmak için yazılımı indirin ve madencilik gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için bir madencilik havuzuna katılın.

Evde madencilik, madencilik endüstrisinde büyük ölçekli operasyonların baskın olması nedeniyle zorlayıcıdır. Bununla birlikte, en karlı paraları seçerek ve en son (ve en verimli) madencilik donanımını çalıştırarak, 2020’de kripto madenciliği karları elde etmek hala mümkündür.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x