Yükleniyor...

2023’de Öne Çıkacak Kripto Para Teknolojileri Neler?

Sıkıntılarla dolu bir 2022 yılının sonuna yaklaştıkça, uzmanlar 2023’te hangi kripto paraların dikkat çekeceğine dair paylaşımlarını artırdılar.

Sıkıntılarla dolu bir 2022 yılının sonuna yaklaştıkça, uzmanlar 2023’te hangi kripto paraların dikkat çekeceğine dair paylaşımlarını artırdılar. Bugün sizlerle birlikte 2023 yılına damga vurması gelmesi beklenen kripto para teknolojilerini inceleyeceğiz. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para ticaret şirketi Cumberland’ın kıdemli araştırma analistlerinden Steven Goulden, iflaslar ve fiyat çöküşleriyle dolu 2022’ye rağmen piyasayı 2023’te öne çıkaracak 4 konuya dikkat çekti. 

NFT’ler Yeniden Popülerleşecek mi?

Cumberland platformunun 24 Aralık’ta yayımladığı Yılın Değerlendirmesi başlıklı raporda Goulden, önemli konulara değindi. Paylaşılan raporda, NFT’lerin bir markanın fikri mülkiyetini tokenize etmek için başvuracağı bir yöntem haline gelmesi, web3 teknolojisinin ve oyunlarının daha popüler hale gelmesi, Bitcoin ve Ethereum’un bir ulusun varlığı olarak ya da yaygın bir şekilde kullanılması gibi önemli detaylar yer aldı. 

NFT’lerin şu ana kadar büyük ölçüde sanat sektörüyle sınırlı kaldığını savunan analist, bir sonraki adım olarak NFT’ler ile markaların fikri mülkiyetinin bir araya geleceğine inanıyor. Goulden, birçok şirketin NFT’leri kullanarak fikri mülkiyetten para kazanmak ve müşteri katılımını artırmak için halihazırda önemli ilerleme kaydettiğine dikkat çekti. Bu duruma örnek olarak, Starbucks’ın müşterileri için NFT’ler oluşturmak üzere Polygon ağı ile iş birliği yapması ve Nike’ın kullanıcıların özelleştirilmiş spor ayakkabı NFT’leri tasarlamasına imkan tanıyan Swhoosh’u piyasaya sürmesi yer alıyor. 

Web3 Faydaları ile Birlikte Geliyor

Goulden ayrıca, bu zamana kadar Web2 tekellerini bozmanın son derece zor olduğunu fakat bundan sonraki süreçte gerçek dünyada fayda sağlayacak web3 platformlarının benimsenmesinin 2023’te hız kazanmaya başlayacağını söyledi. Analistin gerçek dünyada fayda sağlayacak diyerek anlattığı platformlar arasında, Nesnelerin interneti protokolü Helium, küresel haritalama projesi Hivemapper ve yolculuk paylaşım uygulaması Teleport gibi platformlar yer alıyor. Bununla beraber analist, dünyada 200 milyonu ciddi olmak üzere üç milyar oyuncu olduğunu ve bunun toplamda 200-300 milyar dolarlık bir pazarı temsil ettiğine dikkat çekiyor. Analist, gişe rekortmeni bir oyun inşa etmenin uzun sürüyor olmasından dolayı 2023 veya 2024’e kadar yıldız haline gelecek bir Web3 oyunu görülemeyeceğini de sözleri arasına ekledi. 

BTC ve ETH Rezerv Varlık Olabilir

Son olarak yayımlanan rapora göre Goulden, BTC ve ETH’nin özellikle ihracata odaklanan ülkeler için bir rezerv varlık olarak potansiyel rolüne yakından dikkat edilmesi gerektiğini öne sürdü. Analist, yüksek seviyede ihracat yapan birçok ülkenin kendi para birimlerini ABD doları karşısında bastırmak için rezervlerini ABD hazine bonoları yerine kripto paralar gibi alternatif varlıklarla stoklamayı seçebileceğini söyledi. 

Köpekbalıkları ADA Biriktiriyor

Ve son olarak bir başka rapora göre, Cardano köpekbalıkları, istikrarlı bir şekilde ADA biriktiriyor. Santiment’in paylaştığı verilere göre köpekbalıkları, Kasım ayı başında yaşanan FTX krizinden bu yana düşüş seviyesindeki alımları yeni bir seviyeye taşıdılar. 10 bin ila 100 bin ADA tutan adresler, 7 Kasım’dan bu yana 83 milyon dolar değerinde madeni para eklediler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x