2023 yılı ilk altı ay Ethereum ve proje değerlendirmeleri • Coinkolik
Yükleniyor...

2023 yılı ilk altı ay Ethereum ve proje değerlendirmeleri

2023 yılının ilk yarısında Ethereum, kripto para dünyasında önemli bir rol oynamıştır.

2023 yili ilk alti ay ethereum ve proje degerlendirmeleri

2023 yılının ilk yarısında Ethereum, kripto para dünyasında önemli bir rol oynamıştır. Bu dönemde, Ethereum‘un değeri ve popülaritesinin önemli ölçüde artmış olmasının yanı sıra birçok yeni proje ve ilerleme de Ethereum ekosisteminde hayata geçirilmiştir.

Ethereum’un değer artışı

Ethereum’un teknolojik yeteneklerinin ve kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte, yılın ilk aylarında, Ethereum’un değeri önemli ölçüde artmış ve bu artışın yanı sıra Ethereum, DeFi (Merkeziyetsiz Finans) ve NFT’ler (Non-Fungible Tokens) gibi alanlarda lider olmaya devam ederken, bu sektörlerin büyümesi Ethereum’un fiat para ölçeğinde değerini de artırmıştır.

Ethereum projeleri ve gelişmeler

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

2023 yılında Ethereum ekosistemi, bir dizi yeni proje ve gelişme ile genişledi. Bu projeler, Ethereum’un teknolojik yeteneklerini büyütmekle birlikte kullanıcılarına ve geliştiricilerine daha fazla değer sağlamıştır.

Ethereum geliştiricileri, ağın bir sonraki Hard Fork’u olan ‘Şangay’ı hedeflerken, bu yükseltme, Beacon Chain’de stake edilen ether (ETH) çekimlerine izin verecek olan EIP 4895 kodunu içermektedir. Ayrıca, ‘EVM Nesne Formatı’ (EOF), Ethereum Sanal Makinesini yükselten bir dizi Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP), Şangay’a dahil edilmektedir.

EOF’nin uygulanması karmaşık görünse de; geliştiriciler, stake edilen ETH çekimlerini geciktirmemek için EOF’yi sonbahara ertelemeye karar vermişlerdir. Ayrıca, 2023’ün sonbaharında, Ethereum’u daha ölçeklenebilir hale getirmek için ağı ‘shards’ isminde, daha küçük parçalara bölen bir yöntem olan sharding’i ele alacak başka bir Hard Fork daha planlamışlardır.

Bu iki Fork, geliştiricilere her konuya odaklanmak için yeterli zaman verecek ve Beacon Chain staking akıllı sözleşmesindeki ETH’leri (ve herhangi bir birikmiş ödülü) kilitleyenler için beklenti anksiyetesini hafifletecektir.

Şangay’ın tam kapsamı büyük ölçüde belirlendikten sonra, Ethereum geliştiricileri kodu test etmek için çalışmalara başlayarak, Aralık ayında, Şangay için yeni bir halka açık testnet başlatmayı hedefliyorlar. Bu da Ethereum ekosistemi için büyük yankı uyandıracak bir gelişme olarak yatırımcı ve geliştiriciler için önemli bir değer olacaktır.

Ethereum geliştiricileri, önümüzdeki ay boyunca Şangay‘ı olabildiğince sorunsuz hale getirmek için çaba gösterecekler ve ana ağ gölge Forklarının Ocak ortasından itibaren başlatmayı hedefleyerek, 2024 yılında sorunsuz bir Ethereum ağı oluşturmak adına testnet üzerinden verileri toplayacaklardır.

Ethereum’un geleceği

2023’ün ilk yarısında Ethereum, değer artışı, yeni projeler ve önemli ağ yükseltmeleri ile kripto para ve blockchain ekosisteminde majör anlamda yerini korumuştur. Ethereum’un geleceği, geliştiricilerin çabaları ve topluluğun desteği ile parlak görünüyor. Gerçek anlamda bir altyapı sağlayıcısı olarak Ethereum’un hakkında farklı bir şekilde düşünmenin pek de doğru olacağını düşünmüyorum.

Ethereum’un teknolojik yeteneklerinin ve kullanım alanlarının genişlemesi, değerinin artmasına yardımcı olurken, Ethereum’da ekosistemi, yeni projeler ve gelişmelerle genişletmeye devam ederek ekosistemini güçlendirmeye devam etmektedir. Bu karşılıklılık ve sürdürülebilirlik emareleri ise, Ethereum’un gelecekte de önemli bir rol oynamaya devam edeceğini bizlere kanıtlamaktadır.

Sonuç olarak Ethereum’un gelecekteki başarısı, geliştiricilerin çabalarına ve topluluğun desteğine bağlı olmakla birlikte; Ethereum ekosistemi, yeni projeler ve gelişmelerle genişlemeye devam ederken, Ethereum’un değeri ve popülaritesi de artmaya devam edecektir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x