Yükleniyor...

21 Yıl Önceye Ait Mesaj Satoshi Nakamoto’ya mı Ait?

Spekülasyonlar artıyor, ancak kanıtlamak neredeyse imkansız.

21 yıl önceye ait bu mesaj satoshi nakamatoya ait olabilir scaled

Spekülasyonlar artıyor, ancak kanıtlamak neredeyse imkansız.

21 yıl önceki Cypherpunks posta listesindeki anonim bir mesaj “e-cash” / “e-nakit” fikrini tartışıyor. Bu mesajın ortaya çıkmasıyla beraber kripto topluluğunda bir spekülasyon oluştu. Spekülasyona göre bu mesaj Satoshi Nakamoto’ya ait olabilir.

“Cypherpunk” 1980’lerde kriptografiyi ve diğer gizliliği artırıcı teknolojileri sosyal değişimin desteklenmesi için araç olarak savunan bir harekettir. İlk Bitcoin destekçilerinin çoğu, Adam Back, Hal Finney ve Nick Szabo da dahil olmak üzere Cypherpunks posta listesinin bir parçasıydı. Satoshi Nakamoto’nun forumun bir parçası olup olmadığı konusunda kesin bir fikrimiz yok, ama kesinlikle orada tartışılan fikirlere aşina olurdu. Bu fikirlerin birçoğu, Nakamoto’nun Bitcoin’de nihayet sonuçlandırdığı şeyin temelini oluşturdu.

“E-nakit” kavramını tartışan bu eski yazı yeniden ortaya çıktığında, noktaları günümüzdeki Bitcoin’e bağlamak kolaydı. Bitcoin teknik incelemesinin tam adının “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” olduğunu hatırlayın.

Özelliklerinden Bahsediyor

Cypherpunks’da yer alan içeriğin anonim yazarı, “körleştirme” olarak adlandırılan özellikten de bahsediyor:

“E-nakit’in körleştirmeyi kullanmak zorunda olduğunu söyleyemem, ama eğer geri alınabilen bir şey e-nakit olarak adlandırılırsa bunun yanlış kullanım olacağını düşünüyorum.”

“Körleştirme” muhtemelen David Chaum tarafından geşiştirilen kriptografik kör imza fikrini ifade ediyor. İnsanların verileri ifşa etmeden güvenli bir şekilde imzalamalarına izin verir ve ardından verilerin kurcalanmadığını doğrular. Bu işlevsellik, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ardından yaygınlaştı.

Anonim yazının yazarı, herhangi bir elektronik para biriminin karşı karşıya olduğu başka bir engeli tartışmaya devam ediyor: çifte harcama sorunu. “Bir olasılık da, çifte harcama veritabanını herkese açık hale getirmektir. Birisi ne zaman para alırsa, değerini yayınlar. Veritabanı çok sayıda sunucuda paralel olarak çalışır, bu yüzden onu kapatmak zordur.”

Yazar yazısını Bitcoin teknik incelemesinde atıfta bulunulan iki elektronik para teklifinden bahsederek bitiriyor: Wei Dai’nin b-money’i ve Adam Back’in Hashcash’i.

200 kelimelik bir yazıda yazar, Bitoin’in çözdüğü tüm sorunlara değiniyor. Bu nedenle de yazarın Satoshi Nakamoto olup olmadığı konusunda tartışmalar devam ediyor.

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner