Yükleniyor...

25 Gün Sonra Gerçekleşecek Yarılanma Bitcoin’in Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Bildiğiniz üzere Bitcoin (BTC) madencilik ödülü her 4 yılda bir yarıya indiriliyor.

bitcoin yarilanmasinin fiyata etkisi ne

Bildiğiniz üzere Bitcoin (BTC) madencilik ödülü her 4 yılda bir yarıya indiriliyor. Bu durum da halving yani yarılanma olarak adlandırılıyor. İlk yarılanma etkinliği 2012 yılında gerçekleşti ve madencilik ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürüldü. İlk yarılanma etkinliğinin hemen arkasından lider kripto varlığın fiyatında da ciddi artışlar meydana geldi. 2016 yılında yaşanan yarılanma sonrası da benzer şekilde Bitcoin’de artışlar meydana geldi. Peki yaklaşık 25 gün sonra gerçekleşmesi beklenen ve madencilik ödülünün 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşeceği yarılanmanın etkileri neler olacak?

Yarılanma etkinliği, Bitcoin’in deflasyonist bir para birimi olmasının ayrılmaz bir parçasıdır ve sonsuz para baskısı ve enflasyon zeminine karşı varlığının önemine dikkat çekmektedir. Madenciler arasında kapitülasyonu katalize etmesi nedeniyle kısa vadede yükseliş yaygınsal olarak gerçekleşmekte.

Bitcoin üzerindeki potansiyel olarak kısa vadeli etkileri nedeniyle, yatırımcılar olayı yakından izliyor – “Bitcoin Halving” ve “Bitcoin” için küresel arama trendlerine bakıldığında ciddi bir artış söz konusu.

Her ne kadar yarılanma etkinliğinin tarihsel emsalleri, yarılamanın yükselişi katalize edeceğini öne sürse de, Bitcoin’in sıradaki yarılanma etkinliği geçmiş etkinliklere göre eşi görülmemiş olaylar içeriyor. İlk önce küresel pandemi olarak ilan edilen Covid-19 salgının beklenmeyen etkileri ve diğer bir yandan kripto varlık araştırmacısı Jack Purdy’nde de Twitter üzerinden yaptığı açıklama gibi Bitcoin ilk kez 90 günlük negatif geri dönüş ile bir yarılanma etkinliği yaşayacak.

“Bir aydan kısa bir süre kalan yarılanma etkinliğine, 90 günlük negatif geri dönüşle ilk kez girmeye hazırız” 

Tüm bu ihtimaller göz önüne alındığında 12 Mayıs’ta gerçekleşmesi beklenen Bitcoin Yarılanması, hem kripto varlık analistleri, hem yatırımcıları hem de traderlerı için sürprizler ile dolu olacak.