Yükleniyor...

3. Bitcoin Yarılanması Hakkında Merak Edilen Her Şey: Nedir, Ne Zaman Gerçekleşecek, Fiyatı Nasıl Etkileyecek?

Üçüncü Bitcoin yarılanmasına sayılı günler kala, bu yazımızda 3.

Bitcoin Yarılanma

Üçüncü Bitcoin yarılanmasına sayılı günler kala, bu yazımızda 3. Bitcoin blok ödülü yarılanması hakkında merak edilen birçok önemli soruya yanıt vereceğiz.

Bitcoin Yarılanması Nedir?

Bitcoin ağında her 10 dakikada bir yeni Bitcoin’ler üretilmektedir. Bitcoin’in ortaya çıktığı ilk dört sene boyunca her 10 dakikada üretilen Bitcoin sayısı 50 iken, bu sayı her dört yılda bir yarıya indi, inmeye de devam edecek. Bu sayının yarılandığı günlere “yarılanma” adı verilmektedir.

İlk Bitcoin yarılanmasının gerçekleştiği 2012’de her 10 dakikada bir üretilen Bitcoin miktarı 50’den 25’e düştü. İkinci Bitcoin yarılanmasının gerçekleştiği 2016’da ise bu sayı 25’ten 12.5’a düştü. Bu ay içerisinde gerçekleşecek üçüncü yarılanma ile bu sayı 12.5’tan 6.25’e düşecek.

Bitcoin Yarılanması Neden Önemli?

Yarılanma ile blok başına üretilen yeni Bitcoin miktarı azaltılır. Bu, yeni Bitcoin kaynağının azaldığı anlamına gelmektedir.

Geleneksel piyasalarda sabit talep ve kısıtlı kaynak ilişkisi fiyatların yükselmesi ile açıklanır. Yarılanma ile Bitcoin kaynağı azaltılmakta fakat talep genellikle sabit kalmaktadır. Bu sebeple Bitcoin’in en güçlü dönemleri genellikle yarılanmadan sonra olmuştur.

Aşağıdaki fiyat grafiğinde dikey yeşil çizgiler daha önceki iki yarılanmayı göstermektedir. Fiyatın her yarılanmadan sonra nasıl yukarıya sıçradığına dikkat edin.

Bitcoin Yarılanma

Bitcoin Yarılanma Grafiği

Aşağıdaki grafikte Bitcoin’in her dönemdeki enflasyon oranını açık bir şekilde görebilirsiniz. Her bir yarılanma Bitcoin’in enflasyon oranını düşürmektedir. Kırmızı çizgi Bitcoin’in belli bir dönemdeki enflasyon oranını gösterirken, mavi çizgi ise üretilen toplam Bitcoin sayısını gösteriyor.

Bitcoin Yarılanma Grafiği

Bitcoin Yarılanma Takvimi

Bitcoin yarılanması belli bir tarihe göre değil, blok boyutuna göre ayarlanmaktadır. Yarılanma her 210.000 blokta bir gerçekleşir ve 2020 (3. yarılanma) 630.000 numaralı blokta gerçekleşecek. Bu da tahmini 11 Mayıs’a karşılık gelmektedir. 2024 yarılanması ise 840.000 numaralı blokta gerçekleşecek.

Yarılanma Olduğunda Madencilere Ne Olur?

Kripto para piyasasındaki genel kabul yarılanmadan sonra madencilerin kepenk indireceği şeklindedir. Gerçekte ise madencilerin çoğu zeki insanlardır ve bu yarılanmalara bir değer biçerek madencilik yapmayı bırakmadıklarıdır.

Bir Sonraki Yarılanma (4. Yarılanma) Ne Zaman Gerçekleşecek?

4. yarılanmanın 2024’de, muhtemelen Mart ve Haziran ayları arasında gerçekleşmesi beklenmektedir.

Bitcoin Yarılanma Geçmişi

Bu Bölümde önceki iki yarılanmayı ele alacak, fiyat ve diğer değişimleri inceleyeceğiz.

2012 Yarılanması

2012’de gerçekleşen yarılanma Bitcoin tarihindeki ilk yarılanmaydı. Yarılanmaya kapı aralayan son blok SlushPool üzerinden, Radeon HD 5800 ekran kartı kullanan bir madenci tarafından çözüldü.

  • Blok Başına Önceki BTC Miktarı: 50 BTC
  • Blok Başına Yeni BTC Miktarı: 25 BTC
  • Yarılanma Günündeki Bitcoin Fiyatı: 12,35 dolar
  • 150 Gün Sonraki Bitcoin Fiyatı: 127 dolar

2016 Yarılanması

Bitcoin tarihindeki ikinci yarılanma 2016 yılında gerçekleşti.

  • Blok Başına Önceki BTC Miktarı: 25 BTC
  • Blok Başına Yeni BTC Miktarı: 12.5 BTC
  • Yarılanma Günündeki Bitcoin Fiyatı: 650,63
  • 150 Gün Sonraki Bitcoin Fiyatı: 758,81

Güncel Bitcoin Bloğu Ödülü

Şu anda bir Bitcoin bloğu başına ödül miktarı 12.5 BTC ve önümüzdeki günlerde 630.000 numaralı blok çözüldüğünde blok başına ödül 6.25 BTC’ye düşecek.