Yükleniyor...

300 Bin Dolarlık Bitcoin, Kriptografi Uzmanı Sayesinde Kurtarıldı

Kripto para sahibi bir yatırımcı 2016 yılında 10 bin ila 15 bin dolar değerinde Bitcoin satın aldı ve sahip olduğu Bitcoin'in fiyatı yıllar içinde 300 bin dolara kadar yükseldi.

crack bitcoin

Kripto para sahibi bir yatırımcı 2016 yılında 10 bin ila 15 bin dolar değerinde Bitcoin satın aldı ve sahip olduğu Bitcoin’in fiyatı yıllar içinde 300 bin dolara kadar yükseldi. Ancak yatırımcı Bitcoin özel anahtarının olduğu dosyanın şifresini kaybetti. Genellikle bu durumlar çok üzücü bir Bitcoin hikayesinin sonu olurdu, ancak yatırımcı Mike Stay adında bir şifreleme uzmanı tutunca işler değişti.

Mike Stay yıllarca şifrelenmiş dosyaları kırma konusunda uzmanlaşmıştı ve 19 yıl önce belirli bir şifreli dosyaya girme hakkında bir makale yazdı; ki bu tam da Bitcoin yatırımcısının anahtarını yerleştirdiği dosya tipindendi. Kripto para yatırımcısı mağdur, bu makaleyi gördü ve Mike Stay’a ulaştı.

Algoritmaları doğru hale getirmek ve şifreyi kırmak için gereken işlem gücünü sağlamak amacıyla bir grafik işleme birimi (GPU) kurmak haftalar sürdü, ancak doğru bir şekilde kurulduktan sonra uzmanın 300 bin dolar değerindeki Bitcoin’i kurtarması bir gün bile sürmedi. Mağdur yatırımcının hala şifrelerken kullandığı laptopu kullanıyor olması ve şifrelemenin entropisini düşüren bir faktör olarak şifreleme zamanını bilmesi bu işi kolaylaştırmıştı.

Böylece bu hikaye belki de Bitcoin özel anahtarları içeren bir dosya şifresini veya cüzdan şifresini kaybeden insanlara umut verebilir, zira görünüşe göre doğru algoritmalar ve yeterli işlem gücü ile şifrelenmiş bir dosyanın kilidini açmak mümkün olabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x