Anasayfa Altcoin Haberleri 40'dan Fazla Banka Bitcoin ve Ethereum Hizmeti Sunmak için Harekete Geçti

40’dan Fazla Banka Bitcoin ve Ethereum Hizmeti Sunmak için Harekete Geçti

ABONE OL:google-news

Almanya’da yakın zaman önce kabul edilen bir direktif sonrası 40’dan fazla bankanın kripto para gözetim ve diğer hizmetler sunmak için lisans başvurusunda bulunduğu bildirildi.

1 Ocak’ta yürürlüğe giren Avrupa Birliği 5. Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi ile ilgili kripto hizmetlerini kapsayacak şekilde revize edilmiş ve bu süreçte bankalara Bitcoin veya Ethereum’a hisse senedi veya tahvil muamelesi yapma, benzer hizmetler sunmalarının önü açıldı.

Direktifte kripto paralar, “bir merkez bankası veya kamu otoritesi tarafından verilmeyen veya garanti sunulmayan, yasal olarak inşa edilmiş bir para birimine bağlı olmayan ve para birimi veya paranın yasal statüsüne sahip olmayan ancak gerçek veya tüzel kişiler tarafından kabul edilen bir değerin dijital temsili olarak elektronik ortamda aktarılabilen, depolanabilen ve alınıp satılan bir değişim aracı” şeklinde tanımlıyor. Bu nedenle coin’ler gibi token’lar da yasa kapsamında. Yani artık bankalar Bitcoin, Ethereum veya MKR gibi token’lerin hisse senedi ve diğer varlıklarda olduğu gibi alım satımını yapabilecekler.

Alman Federal Meclisi üyesi Frank Schäffler, “Kripto gözetim lisansına olan yüksek talep, şirketlerin her geçen gün Blockchain teknolojisini daha fazla benimsediğini gösteriyor. Bu aynı zamanda yeni mevzuatın bir sonucu” açıklamasını yaptı.

Almanya’da yayımlanan günlük ekonomi gazetesi The Handelsblatt, Alman Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na yeni yasanın yürürlüğe girmesinin ardından 40’tan fazla bankanın başvuru yaptığını yazdı.

Lisans başvurusunda bulunan bankalarla ilgili detay vermeyen gazete, yalnızca Alman bankacılık lisansı ile bankacılık platform hizmeti sunan Berlin merkezli fintech şirketi solarisBank’ın başvuruda bulunduğunu belirtti. solarisBank, yakın zaman önce Solaris Digital Assets’i kurmuştu. Fintech şirketinin lisans başvurusunun onaylanması durumunda Bitcoin ve diğer kripto paralar müşterileri için gözetim hizmeti sunabilecek. Ülkede esasen zenginlere yönelik kripto hizmetleri sunan bazı özel bankalar bulunuyor. Bu bankaların lisans başvurusunda bulunup bulunmadıkları ise henüz bilinmiyor.

Tüm bu gelişmeler Almanya’nın yakın gelecekte kripto ülkesine dönüşeceğini gösteriyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi, kripto finans ve teknoloji devriminden yararlanmak için çok iyi bir konumda ve birçok Avrupa ülkesi Almanya’nın uygulamalarını örnek alabilir.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

960BeğenenlerBeğen
723TakipçilerTakip Et
23,812TakipçilerTakip Et
874AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar