Anasayfa Haberler 5 Milyon Dolar Değerindeki Kripto Parayı Çalan 20 Yaşındaki Bilgisayar Korsanı Tutuklandı

5 Milyon Dolar Değerindeki Kripto Parayı Çalan 20 Yaşındaki Bilgisayar Korsanı Tutuklandı

20 yaşındaki Joel Ortiz, SIM swapping yöntemini kullanarak 40 mağdurdan 5 milyon dolar değerindeki kripto parayı çaldı. Kolluk kuvvetleri tarafından yaklanan Ortiz suçunu reddetse de Motherboard’un haberine göre 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

SIM Swapping Yöntemini Kullanmaktan Dolayı Suçlu Bulunan İlk Kişi

Kaliforniya, Santa Clara County Bölge Başsavcı Yardımcısı Erin West’e göre, Ortiz, geçen hafta kendisine sunulan teklifi kabul etti. Resmi olarak 14 Mart’ta hapis cezasına çarptırılacak. Yetkililer, Ortiz’in SIM swapping yöntemini kullanmaktan dolayı suçlu bulunan ilk kişi olduğunu belirtti. Ortiz’i Motherboard’a rapor eden ve federal ajan olan Samy Tarazi, adaletin işlediğini ve bu olayın insanlara güçlü bir mesaj olmasını umduğunu söyledi.

Son dönemde SIM swapping yöntemi bilgisayar korsanları tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem haline geldi. Bilgisayar korsanları bu yöntemi kullanarak insanların kripto varlıklarını, sosyal medya hesaplarını ve daha fazlasını yapabiliyorlar. SIM swapping yöntemini kullanan bilgisayar korsanları, hedeflerindeki kişilerin operatörü ile temas kurup SIM kartlarının kaybolduğunu ve numaralarının yeni bir karta taşınmasını istediklerini söylüyor. Bilgisayar korsanları, operatörleri kimlik bilgileri ibrazı ile iddia ettikleri kişi olduğuna ikna edebiliyorlar. Korsanlar, operatörün numarayı yeni bir SIM’e aktarmasından sonra hedeflerindeki kişinin borsa hesapları veya sosyal medya hesaplarındaki iki adımlı kimlik doğrulama önlemlerini aşarak hesap yönetimini ele geçiriyor.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.

En güncel gelişmeleri Telegram grubumuzdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik'te yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Buradaki yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

mm
Halil Sarıhttps://www.coinkolik.com
Bitcoin (BTC) sevdalısı, fanı, savunucusu ve yatırımcısı. Blockchain teknolojisine de ilgili Coinkolik editörü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Anlık Piyasa Verileri

-
50.130,870.75%