Yükleniyor...

500 Bin Dolar Değerindeki 103 Bitcoin Buhar Oldu

12 Şubat'ta Ernst & Young tarafından yayınlanan bir rapora göre, dev Kanadalı kripto para borsası QuadrigaCX, yanlışlıkla 500.

500 Bin Dolar Değerindeki 103 Bitcoin

12 Şubat’ta Ernst & Young tarafından yayınlanan bir rapora göre, dev Kanadalı kripto para borsası QuadrigaCX, yanlışlıkla 500.000 dolar değerindeki Bitcoin’i (BTC) soğuk cüzdanlara transfer etti. QuadrigaCX’in kurucusu 30 yaşındaki Gerald Cotten, Aralık 2018’de hayatını kaybetmişti. Cotten’in ölümü sonrası Borsanın soğuk depolama cüzdanlarına yalnızca kendisinin erişiminin olduğu ve ondan başka kimsenin cüzdanlara erişiminin bulunmadığı ortaya çıktı. QuadrigaCX’in’in varlıklarının büyük çoğunluğunun soğuk cüzdanlarında kaldığı ve ulaşılamadığı bildirildi. Şubat ayının başında borsanın dijital varlıklarından 145 milyon doların eksik olduğu bildirildi.

103 Bitcoin Soğuk Cüzdanlara Yanlışlıkla Gönderildi

Borsa daha önce denetim şirketi olan Ernst & Young’u alacaklı koruma davasında işlemleri izlemek için bağımsız bir üçüncü taraf olarak atamıştı. Denetim şirketinin yayınladığı yeni rapor mahkemeye sunulmuş durumda. Raporda, borsanın 6 Şubat 2019’da 468.675 dolar değerindeki 103 Bitcoin’e şirketin şu anda erişemediği, çünkü soğuk cüzdanlara aktardığı belirtiliyor. Denetim kapsamında Ernst & Young, Cotten’e ait olduğu veya onun tarafınca kullanıldığı bildirilen ve dört dizüstü bilgisayar, dört cep telefonu ve üç tamamen şifreli USB anahtarını içeren bir dizi QuadrigaCX’in elektronik cihazını güvence altına aldı. Rapora göre, cihazlar şu anda Ernst & Young tarafından kiralanan bir emanet kasasında.

Kısa süre önce Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), tartışmalara konu olan ve binlerce müşterisini mağdur eden QuadrigaCX’i araştırdığını bildirmişti. OSC sözcüsü Kristen Rose, QuadrigaCX’in yatırımcılarına zarar verildiğinden dolayı konuyu araştırdıklarını ve denetçi şirket ile temas halinde olduklarını söyledi. Rose, bunun resmi bir soruşturma olup olmadığı konusunda ise herhangi bir açıklama yapmayı reddeti. Ayrıca, British Columbia Menkul Kıymetler Komisyonu, geçtiğimiz günlerde açıklama yaparak QuadrigaCX’i düzenlemediğini söylemiş ve şirketin genel olarak menkul kıymetler veya türev alım satım belirtileri göstermediğini belirtmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner