Yükleniyor...

57 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Ortadan Kayboldu

57 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) kaybettiği iddia edilen uyuşturucu satıcısını çevreleyen drama devam ediyor.

57 milyon dolarlık bitcoin kayboldu

57 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) kaybettiği iddia edilen uyuşturucu satıcısını çevreleyen drama devam ediyor. İrlandalı Clifton Collins, tüm Bitcoin’lerini dağıttığı on iki hesaba ait olan anahtarları kaybettiğini iddia ediyor. Bu yüzden yerel makamlar BTC’lere erişemiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Edinilen bilgilere göre, İrlanda Yüksek Mahkemesi Clifton Collins’in 57 milyon dolarlık Bitcoin varlığına el koymaya karar verdi. Mahkeme, tüm paraları uyuşturucu satışıyla elde etmesi nedeniyle, bu paralara el koyacaktı. Collins cezayı reddetmedi ve dijital servetini Ceza Varlıkları Bürosu’na (CAB) teslim etmek zorunda kaldı. Bu, CAB’nin 25 yıllık tarihinde en büyük vaka olsa da, dün işler tersine döndü. Büro, yaklaşık 6 bin Bitcoin içeren on iki çevrimiçi hesaba el koymuş olsa dahi, bunlardan hiçbirine erişemedi.

Hesaplara Erişilemiyor

Dijital varlıklarının çoğunu BTC’nin fiyatının önemli ölçüde düşük olduğu 2011-2012’de satın alan Collins, bu hesapların özel anahtarlarını kaybettiğini söyledi. Bir hesapta 6 bin Bitcoin depolamanın onu potansiyel tehditlere maruz bırakabileceğinden korkan Collins, onları on iki hesapta 500 BTC olmak üzere eşit oranlarda dağıttı.

Her hesap için özel anahtarları ise bir kağıda yazdırdı. Bu kağıdı kiralık bir evde tuttuğu alüminyum olta kabının içine sakladı. Ev sahibi 2017’de Collins ilk defa tutuklandığında, kiracının tüm eşyalarını boşaltmak için işçi tuttu.

İşçiler eşyaları atarken av araçlarını gördüklerini hatırladıklarını söylediler. Ancak, eşyalar hiçbir zaman bulunamadı. Collins bu sonucun aptallığı için bir ceza olduğunu söyledi.

Bitcoin Ele Geçirilemez

Collins’in hikayesinin gerçek olup olmadığına bakılmaksızın, burada çıkarılacak önemli bir sonuç var. Hiçbir yetki, bir Yüksek Mahkeme bile, özel anahtarlarını kaybetmek istemediği sürece birinin Bitcoin’lerini ele geçiremez.

BTC ve servet depolamanın arasında temel bir fark var. Örneğin bir banka hesabı ele alalım. Banka hesabınızda depolanan paranıza yalnızca siz erişebilirsiniz, ancak bu belirli bir ana kadar geçerlidir. Bir mahkeme paranıza el konulması gerektiğine karar verirse, paranıza el koyabilir. Nakit paranızı bir yere gömülü bir biçimde saklamaya karar vermedikçe, yetkililer onu da ele geçirebilir.

Başka bir deyişle, popüler deyim “Not your keys, not your Bitcoin” (Anahatrlar senin değilse, Bitcoin de senin değil) burada daha büyük önem kazanıyor. Bitcoin varlıklarını kimsenin erişmesine olanak tanımadan korumak çok kolay. Her durumda, Collins’in hikayesi doğruysa da değilse de 6 bin Bitcoin’in tamamı sonsuza kadar kaybolmuş durumda.


Üyelik
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
İzzet Okbay
İzzet Okbay
2 yıl önce

Bir zaman sonra kayıp bitcoinler, sağ bitcoinleri geçecektir. Bu geçici dönemde bitcoinler daha değerli hale gelecektir. Taki son bitcoin’de kaybolana kadar.

Metüst
Metüst
2 yıl önce

hhahaha gerçek mi bu ya :D

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x