60 Milyon Dolar Değerindeki Kripto Para Hırsızlığıyla İlgili Önemli Gelişme • Coinkolik
Yükleniyor...

60 Milyon Dolar Değerindeki Kripto Para Hırsızlığıyla İlgili Önemli Gelişme

Japonya'nın en büyük bankasına bağlı bir şirkette çalışan siber güvenlik araştırmacıları, yakın zamanda gerçekleştirilen bir saldırı sonrası Japon kripto para borsası Zaif'ten 60 milyon dolar çalan bilgisayar korsanlarına ait kaynağın tespit edildiğini dile getiriyor.

Kripto Para Hack

Japonya’nın en büyük bankasına bağlı bir şirkette çalışan siber güvenlik araştırmacıları, yakın zamanda gerçekleştirilen bir saldırı sonrası Japon kripto para borsası Zaif’ten 60 milyon dolar çalan bilgisayar korsanlarına ait kaynağın tespit edildiğini dile getiriyor.

Pazartesi günü yayınlanan bir basın bültenine göre, Japon Dijital Tasarım Şirketi (JDD), bilgisayar korsanlarının hareketlerinin takibe aldı ve çalıntı fonları fiat para birimine çevrilmesi hareketini takip etmek için yerel siber güvenlik araştırmacılarıyla işbirliği yaptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Zaif’e yapılan hack saldırısı Eylül ayında meydana gelmişti. Bilgisayar korsanlarının 20 milyon dolar ile birlikte müşteri fonlarından yaklaşık 40 milyon doları aldıkları tespit edildi. Fonlar Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) ve MonaCoin (MONA) türünde.

Şirket tarafından yapılan duyuruda konuyla ilgili fazla detay sağlanmıyordu, ancak kripto para biriminin -piyasa değeri 73 milyon dolar / daha az bilinen MonaCoin- araştırmacıların bilgisayar korsanları hakkında veri toplamasına olanak sağladığı belirtiliyor. Görünüşe göre JDD, çalınan fonlara ait işlemleri analiz etmeyi başardı ve kaynak IP adresi gibi saldırganların kimliğine ilişkin ipuçlarını saptamak adına bir dizi bulut tarafından barındırılan MONA düğümlerini kullandı.

JDD, “20 Ekim’den itibaren yeniden işlem yapılmaya başlanan çalıntı MonaCoin’lerle ilgili 5 işlemin kaynağını tahmin ettik ve kolluk kuvvetlerine gerekli bilgileri aktardı.” dedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x