Yükleniyor...

722 Milyon Dolarlık Saadet Zinciri: BitClub Network

Matthew Goettsche, Jobadiah Weeks ve Joseph Abel isimli şahıslar 2014 yılında kurdukları kripto para şirketi BitClub Network ile ilişkili olarak yerel mahkeme tarafından dolandırıcılıkla suçlanıyor.

722 Milyon Dolarlık Saadet Zinciri BitClub Network

Matthew Goettsche, Jobadiah Weeks ve Joseph Abel isimli şahıslar 2014 yılında kurdukları kripto para şirketi BitClub Network ile ilişkili olarak yerel mahkeme tarafından dolandırıcılıkla suçlanıyor. Şahıslar, şirketlerini bir ponzi olarak kullanıp 722 milyon dolarlık vurgun yapmakla suçlanıyorlar.

Bir Bitcoin maden havuzu işletiyor gibi görünen şirket, madencilik karından hisse vereceğini vaat ederek yatırımcılarından ciddi miktarda fon toplamıştı. Yatırımcıların paraları madencilik için gerekli olan donanımların satın alınması için kullanıldı. Başlangıçta madencilik ödülleri ve kazanılan işlem ücretleri üzerinden yatırımcılara geri ödeme yapıldı. Buraya kadar geri ödeme alan hiçbir yatırımcı “BitClub Network ponzi mi?” sorusundan endişe duymuyordu.

Şimdi ise şirketin kurucuları topladıkları paralardan şahsi menfaat sağlamakla ve sahte karlar bildirmekle suçlanıyor. Her saadet zincirinde olduğu gibi gelen yeni yatırımcı fonlarının, diğer yatırımcıları sistemin içinde tutmak için kullanıldığı iddia ediliyor. Bu sırada şahıslara para akışının ise devam ettiği bildirildi.

Yatırımcıları “Aptal” ve “Koyun” Olmakla İtham Etti

Zanlılardan Goettsche, yatırımcıları “aptal” ve “koyun” olmakla itham ederken, şirketin “aptalların” üzerinden yükseldiğini ve “çok zengin olarak” emekli olmayı tasarladıklarını söylemesi tutanaklarda yer bulmuş durumda. Diğer iki zanlı ise hala aranıyor.

Yeni oluşmakta olan Bitcoin endüstrisi, dolandırıcıların para kazanması için maalesef kolay fırsatlar sunuyor. Bu şirketler, yatırımcıları kolay kar etmekle heveslendirip fırsatı kaçırma korkusuyla onları bu projelere dahil olmaya ikna ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner