Yükleniyor...

80 Milyon Dolarlık Pizza Siparişi: Bugün Bitcoin Pizza Günü!?

Bugün "Bitcoin Pizza Günü"!

Bitcoin Pizza Günü

Bugün “Bitcoin Pizza Günü“! ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan bir adamın öncü kripto para birimi Bitcoin ile iki pizzaya ödeme yapmasının ve ilk Bitcoin işleminin dokuzuncu yıl dönümü.

Bugün, yapılan işlem yüzünden değil, yapılan ödemenin günümüzdeki değeri nedeniyle “Bitcoin Pizza Günü” olarak anılıyor. Söz konusu adam iki pizza için 10.000 Bitcoin ödedi. 10.000 Bitcoin’in bugünkü TL karşılığı 480.586.801 TL (yaklaşık 80 milyon dolar).

“2 Büyük Pizzaya 10.000 Bitcoin Vereceğim”

22 Mayıs’ı “Bitcoin Pizza Günü” olarak anılmasını sağlayan Laszlo Hanyecz, kendisine teslim edilecek Papa John’s pizzalarına 10.000 Bitcoin ödeyeceğini söyledi. Bitcointalk forumuna yazan ve pizza siparişi için yardım isteyen adam tam olarak şunları söyledi:

Birkaç pizzaya 10.000 Bitcoin ödeyeceğim. Büyük olanlardan 2 tane.

Pizzaların Fiyatı Her Geçen Gün Artıyor

İngiliz bir adam Hanyecz’in teklifini kabul etti ve 10.000 Bitcoin karşılığında onun için iki pizza aldı. 10.000 Bitcoin o zamanlar 41 dolar civarındaydı. Bitcoin’in doğmasından bu yana Hanyeczs’in pizzaları daha pahalı hale geldi ve gelmeye devam ediyor. Satın alımdan dokuz ay sonra, Bitcoin, ABD doları ile aynı seviyeye ulaştı ve iki pizzanın değeri 10.000 dolara ulaştı.

2015 yılında, Bitcoin Pizza Günü’nün beşinci yıldönümünde iki pizza 2.4 milyon dolar değerine ulaştı. Bugün, Bitcoin daha da değerli ve iki pizzanın fiyatı yaklaşık 80 milyon dolara dayanmış durumda. Pizzaların fiyatı her geçen gün artıyor.

Bitcoin fiyatındaki astronomik artışa rağmen Hanyecz’in yaptığı anlaşmadan hiç de rahatsız olmadığı görülüyor. Hanyecz, NY Times’a verdiği demeçte, “Bitcoin’in o zaman herhangi bir değeri yoktu, bu yüzden pizza almak için ticaret yapma fikri inanılmaz iyiydi” demişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x