Yükleniyor...

80’den Fazla Japon Bankası Blockchain Ödeme Ağına Katılacak

Japonya'daki 80'den fazla banka, JPMorgan’ın blockchain ödeme platformu Interbank Bilgi Ağı’na (IIN) katılmaya ilgi gösterdi.

Japonyadaki bankalar blockchain ağına katılacak

Japonya’daki 80’den fazla banka, JPMorgan’ın blockchain ödeme platformu Interbank Bilgi Ağı’na (IIN) katılmaya ilgi gösterdi. JPMorgan İcra Direktörü Daizaburo Sanai, sayının şu anda dünya genelinde en yüksek olduğunu söyledi. Sanai, IIN’in Japon bankalarının kara para aklama riskleri ile mücadele etmelerine yardımcı olabileceğini ifade etti. Sanai ayrıca ağın nakit alıcıların taranmasını “daha ​​hızlı ve daha verimli” yaptığını söyledi.

Japon bankaları, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) 2014 yılında ülkedeki eksiklikleri bulmasından bu yana kara para aklama önlemlerini güçlendirmek için baskı altında bulunuyor.  FATF’ın son yaptığı incelemesini de yakın zamanda yayınlaması bekleniyor.

Endo: Blockchain Kara Para Aklama ile Mücadeleye Yardım Edecek

Tokyo merkezli Sumitomo Mitsui Trust Bank, IIN’e katılmak üzere niyet mektubu imzalayan bankalardan biri. Sumitomo’da hazine operasyon departmanı memuru olan Takashi Endo, IIN’in bankalar arasındaki soruşturmaların yol açtığı gecikmeleri en aza indirmeye yardımcı olabileceğini ve “kara para aklama ile mücadele etmenin etkili bir yolu olan kanun uygulayıcı makamlarla hızlı işbirliğinin sağlanmasına yardımcı olabileceğini” söyledi.

JPMorgan ilk kez 2017 yılında IIN ağını başlattı ve üye bankaların JPMorgan’ın yerel blockchain platformu Quorum’da uluslararası ödemelerle ilgili bilgi alışverişinde bulunmalarını sağladı. Ağdaki önemli bankalardan bazıları arasında Deutsche Bank, Kanada Kraliyet Bankası ve Avustralya ve Yeni Zelanda (ANZ) Bankacılık Grubu yer alıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x