Yükleniyor...

9 Trilyon Dolarlık Hikaye: Dolaşımdaki ABD Dolarının %22’si 2020’de Basıldı!

Araştırmalar, Federal Rezerv'in (Fed) acil durum repo operasyonlarından faydalanarak Eylül 2019'dan bu yana piyasaya 9 trilyon dolardan fazla para enjekte ettiğini gösteriyor.

Fed 9 Trilyon Dolar

Araştırmalar, Federal Rezerv’in (Fed) acil durum repo operasyonlarından faydalanarak Eylül 2019’dan bu yana piyasaya 9 trilyon dolardan fazla para enjekte ettiğini gösteriyor. Kısa süre önce yayımlanan bir araştırma raporu, ABD Merkez Bankası’nın günlük para akışını ortaya koyarken, Fed’in piyasaya para pompalamak için iş birliği yaptığı alıcılarla ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaşmayacağını gösteriyor. Tahminler dolaşımdaki ABD dolarının %22’sinin 2020’de basıldığı yönünde.

Hedef Wall Street’i Kurtarmak

Fed’in 2020’de devasa oranda para basmasının nedeni ise Wall Street’i kurtarmak. YouTube’da paylaşılan “Hiperenflasyon mu Geliyor?” adlı bir videonun ardından Reddit gibi popüler sosyal medya platformlarından ABD Merkez Bankası’nın sadece bu yıl dolaşımdaki ABD dolarının %22’sini nasıl bastığını tartışması başladı.

Bir Reddit kullanıcısının, “ABD doları 200 yıldan fazla bir süredir var ve zamanın büyük bölümünde altınla destekleniyordu. Tek bir yılda dolaşımdaki tüm ABD Doları’nın dörtte birinin basılması endişe verici olmaktan öte akıllara durgunluk veriyor.” diyerek tepkisini göstermesi dikkatlerden kaçmadı.

1 Ekim 2020’de Wall Street on Parade’den (WSP) Pam Martens ve Russ Martens, ABD Merkez Bankası’nın “Eylül ayından bu yana kurtarma paketleri ile 9 trilyon dolardan fazla parayı piyasaya nasıl enjekte ettiğine dair kapsamlı bir rapor yayınladı. Bulgular, Fed’in aynı zamanda Frontpoint gibi Wall Street hedge fonlarından da  tavsiye aldığını gösteriyor. Öte yandan koruma fonu olan Frontpoint Partners geçmişte tartışmalara konu olmuş bir şirket olması bakımından dikkat çekiyor. Şirketin 2007-2010 finansal krizi sırasında yüksek faizli mortgage piyasasını aşağı yönde baskıladığı ortaya çıkmıştı.

En yeni WSP analizi, Fed’in “piyasalardan girdi elde etmek” için Frontpoint gibi hedge fonlarıyla ve finans kuruluşlarıyla görüşmeler yaptığını gösteriyor. Fed, 2007’den 2010’a kadar bir acil durum otoritesine liderlik ediyordu ve bir kez daha merkez bankası üç büyük acil durum otoritesine liderlik ediyor. Bunlar: Para Piyasası Yatırım Fonu Likidite İmkanı, Piyasa Yapıcılara Tanınan Kredi Kolaylığı ve Ticari Kağıt Fonlama Kolaylığı.

WSP’nin ortaya koyduğu bulgular, Fed’in bu otoritelerle birlikte (ABD’de ilk Covid-19 vakasının ortaya çıkmasından aylar önce 17 Eylül 2019’dan itibaren) New York Fed ile toplamda 6 trilyon dolara ulaşan büyük bir acil durum repo kredisi operasyonuna başladığını gösteriyor. Martens bu konuda şunları ifade ediyor:

Fed, günlük kredilerin toplam tutarları hakkında veri sağladı ancak alıcıların isimlerini vermedi. Tek söylediği kredilerin Wall Street’teki büyük bankaların ticaret birimleri olan 24 ana bayisine gideceği. Verilerini en son Mart ayında hesapladığımızda, bu ticaret evlerine kümülatif olarak 9 trilyon doların üzerinde bir akış yapıldığını görüyoruz.

Değer Kaybettikçe Değer Kaybeden Bir ABD Doları Var!

Bazı uzmanlara göre Fed’in devasa para enjeksiyonu günün sonunda hiper enflasyona neden olacak. 1913’te merkez bankasının kurulmasından bu yana dolar önemli ölçüde değer kaybetti. Örneğin, 1913’ten beri birikimli enflasyon oranı %2.525.4 civarında. Bu, 1913’te 1 dolara satın alınan bir ürünün Ekim 2020’de 26,25 dolara mal olacağı anlamına geliyor.

Bitcoin, Diğer Kripto Paralar ve Değerli Metaller

Değerli metaller ve kripto para savunucuları, ABD Merkez Bankası’nın devasa para enjeksiyonun Bitcoin ve altın gibi varlıkları destekleyeceğine inanıyor.

Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin insanlara derin ekonomik krizlerde yardımcı olacağına inandığını söylemişti. Morehead, yatırımcılara yazdığı bir mektupta, “Birleşik Devletler kurulduktan sonraki ilk iki yüzyıldan daha fazla para bastı” vurgusunu yapmış ve “Geçen ay ABD’nin bütçe açığı (864 milyar dolar) 1776’dan 1979 sonuna kadar tahakkuk eden toplam borcun üzerindeydi.” ifadelerini kullanmıştı. Aynı gün, 22 yıllık kongre emektarı Ron Paul, Pantera Capital üzerinden “Bir Ayda İki Yüzyıllık Borç” adlı yazısını yayınlamış ve ABD halkının “hazırlıklı” olması gerektiğini söylemişti.

Paul, son 20 yıldır ABD Merkez Bankası’nın hatalı politikalarını ifşa etmekle meşgul ve merkez bankasının yaptığı manipülasyonlar hakkında kapsamlı yazılar yazmasıyla dikkat çekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner