Yükleniyor...

91 Gün Sonra Gerçekleşecek Yarılanma Bitcoin’in Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Bildiğiniz üzere Bitcoin madencilik ödülü her 4 yılda bir yarıya indiriliyor.

bitcoin 1 trilyon olabilir mi

Bildiğiniz üzere Bitcoin madencilik ödülü her 4 yılda bir yarıya indiriliyor. Bu durum da halving yani yarılanma olarak adlandırılıyor (Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir?).

İlk yarılanma etkinliği 2012 yılında oldu ve madencilik ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürüldü. Yarılanma etkinliğinin hemen ardından yükselmeye başlayan Bitcoin, yaklaşık 8 ay içerisinde 270 dolar civarından 1000 dolara kadar yükseldi.

4 yılda bir olan yarılanma etkiliğinin ikincisi 2016 yılında gerçekleşti ve mevcut 25 Bitcoin olan ödül 12.5 BTC’ye düşürüldü. Bu ikinci yarılanma da Bitcoin’i olumlu yönde etkileyerek, Aralık ayında Bitcoin’in 20.000 dolar civarlarına kadar yükselmesinde rol oynadı.

Temel olarak, Bitcoin’in yarılanma etkinliği kripto para fiyatını doğrudan etkilemektedir. En azından şimdiye kadar ki tüm yarılanmalarda bu durumu yaşadık. Mayıs 2020‘de gerçekleşecek olan yarılanma için bir çok görüş olmasına karşın Weiss Crypto Ratings’in analizi bu sefer de bir artış olacak mı sorusuna bir netlik kazandırıyor diyebiliriz.

Bitcoin yarılanmasında ağırlıklı olan görüş ise bir yükselişin kesinlikle görüleceği ama bu yükselişin diğer senelerde olan yarılanmalar kadar hızlı olmayacağı ve Bitcoin için bir gecikme dönemi yaşanacağı yönünde.

2016 dinamikleri de göz önüne alındığında bu gecikme dönemi 2021 yılı başlarına kadar uzayabilir. Bazı analistlere göre ise Bitcoin’in 2021 yılı içerisinde 100.000 dolar‘a kadar yükseleceği yönünde. Tabi ki bu tahminlerin hepsini zamanı geldiğinde hep birlikte göreceğiz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x