Yükleniyor...

Aave’nin Kurucu Ortağı, DeFi Modelini “Haksız” Buluyor

Aave'nin kurucu ortağı Stani Kulechov, DeFi’ın sadece halihazırda parası olan insanlara faydaları olduğunu kabul etti.

defi haksiz bir model

Aave’nin kurucu ortağı Stani Kulechov, DeFi’ın sadece halihazırda parası olan insanlara faydaları olduğunu kabul etti.

DeFi kredi protokolü Aave’nin kurucusu Stani Kulechov, DeFi platformlarının dağıtım modelinin haksız olduğunu düşünüyor. Sermayeye sahip olanlar çok az ek çaba karşılığında token alıyor ve sonra bunları o sermayeye erişimi olmayanlara satıyor. Ancak Kulechov, teknolojinin oldukça sağlam olduğunu ifade ediyor.

Buterin Merkez Bankası Politikalarına Benzetmişti

Dün, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, alaycı bir dille DeFi projelerini merkez bankalarına benzetti. Ona göre yield farming olarak likidite sağlayanlara ödeme yapma amacıyla sürekli biçimde kripto para basılıyor. Bu da merkez bankalarının politikalarına benziyor.

Decrypt’ten Matthew Aaron, Aave kurucularından Stani Kulechov ile konuşurken, “Bu bir saadet zinciri gibi görünüyor. Burada kullanılacak doğru terim bu mu?” ifadelerini kullandı. Kulechov ise cevap olarak “Bence doğru terim, büyük insanların temelde bir şeyleri bedavaya aldıkları bir ekonomi” şeklinde konuştu.

Kulechov’un protokolü, bugünlerde pek çok diğer proje gibi, akıllı sözleşmelere çok para yatıran insanlara ödül olarak yönetişim token’ları ödüyor.

Aave’nin LEND token’ı (COMP, YFI, CRV ve hatta SUSHI gibi) gücü, protokolü kullanan kişilere aktaran bir yönetim token’ı olarak tasarlanmıştır. Ancak pratikte, LEND ve diğer DeFi protokolleri kendileri için yeni değer depoları haline geldi ve yatırımcılara karlı havuzlar olarak çıktı.

Buterin’in dün tweet atmasına neden olan şey de tam olarak buydu:

“Likidite sağlayıcılarına ödeme yapmak için durmadan kripto para basılması büyük ulusal merkez bankalarının politikaları gibi görünmesini sağlıyor.”

Zenginlere Hizmet Ediyor

Kulechov, herkesten daha fazla para yatıranların en fazla token’ı alması nedeniyle bu token’ların zenginlere hizmet ettiğini kabul etti. Kulechov, “Buradaki sorunlu kısım, çok parası olan insanların temelde balina olmasıdır” dedi. Kişiler token’ları akıllı sözleşmelere para yatırmanın ödülü olarak alıp daha sonra ikincil pazarlarda satarak, kar elde ediyorlar.

Kulechov, şunları söyledi:

“Küçük insanlar daha büyük insanlar için para ödüyor. Bu şu anda sahip olduğumuz tuhaf, haksız bir model.”

Ancak Kulechov, temelde yatan teknolojinin buradaki atılım olduğunu ve pazarın zamanla uyum sağlayacağını düşünüyor. Örneğin Kulechov’un son projesi RealT, ipotekler için DeFi’nin gücünden yararlanmak istiyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x