Yükleniyor...

Aave’nin Kurucusu Stani Kulechov’un Twitter Hesabı Askıya Alındı

Aave'nin kurucusu Stani Kulechov'un Twitter hesabı yasaklandı.

twitter sansur

Aave’nin kurucusu Stani Kulechov’un Twitter hesabı yasaklandı. Yasak, Kulechov’un Twitter’a geçici CEO olarak katıldığını tweetlemesinden bir gün sonra geldi.

Twitter, Aave’nin kurucusu Stani Kulechov’un hesabını kalıcı olarak yasaklayarak “en ciddi yaptırım eylemini” gerçekleştirdi. Kulechov’un doğrulanmış hesabı, Twitter’a geçici CEO olarak katıldığını söyleyen bir tweet atmasından bir gün sonra Perşembe günü askıya alındı. Tweet, ciddi mi yoksa şaka mı olduğu konusunda kafa karışıklığına neden oldu. Bu haftanın başlarında Twitter, Tesla CEO’su Elon Musk’ın sosyal medya şirketini özel kılacak 44 milyar dolarlık devralma teklifini kabul etti. Yine de, anlaşma yapılana kadar Twitter CEO’su Parag Agrawal şirketin CEO’su olarak kalacak. Anlaşmanın, hissedar ve düzenleyici onaylara tabi olarak bu yıl içinde kapanması bekleniyor.

Ekran Resmi 2022 04 28 15.10.53

Musk’ın ifade özgürlüğü çağrısı ışığında askıya alma

Aave, popüler bir DeFi kredi platformudur ve Kulechov’un Twitter’da 170.000’den fazla takipçisi vardır. Kulechov’un Twitter hesabının askıya alınması, Musk’ın ifade özgürlüğünü şiddetle savunmasıyla aynı zamana denk geldi. Aslında bu, Twitter’ı satın almasının ana nedenlerinden biri. Musk, bu hafta başlarında yaptığı açıklamada, “Özgür konuşma, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital şehir meydanıdır” dedi.

Musk daha sonra bir tweet’te “İfade özgürlüğü ile sadece yasaya uygun olanı kastediyorum. Yasanın ötesine geçen sansüre karşıyım” diye konuştu.

Kulechov’un hesabının askıya alınması kalıcı olduğu için Twitter kurallarına göre yeni hesap oluşturmasına izin verilmeyecek. Kurallar, “Bir hesabı kalıcı olarak askıya aldığımızda, kişilere kötüye kullanım ihlalleri nedeniyle askıya alındıklarını bildirir ve hangi politika veya politikaları ihlal ettiklerini ve hangi içeriğin ihlal edildiğini açıklarız” diyor.

İhlal edenler, Twitter’ın bir hata yaptığına inanırlarsa kalıcı olarak askıya alma işlemlerine itiraz edebilirler. İtiraz üzerine, Twitter askıya almanın geçerli olduğunu tespit ederse, hesabın ihlal ettiği politikayla ilgili bilgilerle itiraza yanıt verir.

Kulechov’un temyize gidip gitmeyeceği belli değil. Ne Kulechov ne de Twitter, henüz bir açıklamada bulunmadı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x