Yükleniyor...

AB Akıllı Sözleşme Düzenlemeleri Taslağa Dahil Edildi 

AB Konseyi, Veri Yasası taslağına, akıllı sözleşme düzenlemelerini de dahil etti.

Avrupa Birligi MiCA Oylamasini Erteledi

AB Konseyi, Veri Yasası taslağına, akıllı sözleşme düzenlemelerini de dahil etti.

Ulusal hükümetleri temsil eden AB Konseyi, 24 Mart’ta metin üzerinde anlaşmaya vardı. Bir sonraki adım olarak yasanın nihai metninin Avrupa Komisyonu’nun arabuluculuğunda parlamento ve konsey arasında müzakere edilmesi gerekiyor. Avrupa Birliği’nin Veri Yasası’nda üye devletler tarafından yayınlanan revizyona göre akıllı sözleşmelerin kill switch içermesi gerekecek. 

AB, Kripto Düzenleme Çalışmalarını Sürdürüyor

Konsey görüşmelerine başkanlık eden İsveçli bakan Erik Slottner, Cuma günü yaptığı açıklamada yasanın işletmelerin, araştırmacıların, kamu idarelerinin ve toplumun yararı için verilerin AB içinde ve sektörler arasında serbestçe akmasına izin vereceğini dile getirdi.

Avrupa Kripto İnsiyatifi adlı lobi grubunun kurucularından olan Marina Markezic, çoğu akıllı sözleşmenin parlamento tarafından hazırlanan düzenlemeleri karşılamasının imkansız olmasa da zor olabileceğini söyledi. 

Dijital konulardan sorumlu üst düzey bir komisyon yetkilisi olan Thierry Breton ise akıllı sözleşmeler için standart belirleme yeteneğini engellediğini söyleyerek milletvekillerinin önerisini desteklemediğini belirtmişti. 

Parlamentonun planları, veri paylaşım anlaşmasının bir parçası olarak akıllı sözleşme sunan herkesin, durumlar ters giderse sözleşmenin feshedilebilmesi veya sıfırlanabilmesini kabul ettiği anlamına geliyor. 

Breton daha önce yaptığı konuşmanın devamında: “Akıllı sözleşmeler, veri paylaşımını sağlamak için yararlı bir araçtır. Hem veri sahiplerine hem de alıcılarına, veri paylaşım koşullarına tam olarak uyulduğuna dair garantiler sağlayabilirler” ifadelerini kullandı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner