AB'li Düzenleyicilerden Kripto Para Çağrısı • Coinkolik
Yükleniyor...

AB’li Düzenleyicilerden Kripto Para Çağrısı

İki büyük Avrupalı düzenleyici kuruluşu olan Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) ve Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasa Otoritesi (ESMA) yakın zamanda yatırımcı korumasını sağlamak için kripto para birimi düzenlemelerine AB çapında ortak bir yaklaşım gösterilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa AB Kripto Para

İki büyük Avrupalı düzenleyici kuruluşu olan Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) ve Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasa Otoritesi (ESMA) yakın zamanda yatırımcı korumasını sağlamak için kripto para birimi düzenlemelerine AB çapında ortak bir yaklaşım gösterilmesi çağrısında bulundu. Yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre EBA, Avrupa Komisyonu’ndan kripto para birimleri ile ilgili birleşik kurallara bakmasını istedi ve kripto para faaliyetlerinin şu anda mevcut AB yasaları kapsamında olmadığını ve yatırımcılar için çok riskli olduğunu belirtti. Bu nedenle düzenleyici, bu aşamada Avrupa Komisyonu’na AB düzeyinde ne yapılması gerektiğini belirlemek için finansal sektör içindeki ve dışındaki sorunları dikkate alarak kapsamlı bir maliyet/fayda analizine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’na Çağrı

EBA’nın genel müdürü Adam Farkas, EBA’nın tüketicilere ve kurumlara kripto para birimleri konusunda yaptığı uyarılarının geçerli olduğunun altını çizdi. Farkas, EBA Avrupa Komisyonu’ndan kripto varlıkları konusunda ortak bir AB yaklaşımı elde etmek için düzenleyici eylemin gerekli olup olmadığını değerlendirmeye çağırıyor şeklinde konuştu.  Ayrıca EBA, Komisyon’dan, küresel para aklama karşıtı (AML) gözlemcisi olan Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’nun (FATF) kripto odaklı yönergeleri dikkate almasını istedi. Bu şekilde EBA, kripto para sektörünü izlemeyi planladığını ortaya koymuş oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasa Otoritesi (ESMA) ayrıca kripto para birimleri ve ilk para teklifleri (ICO’lar) hakkında bir rapor yayınladı. Raporda, bazı kripto araçlarının Avrupa Birliği’nin MiFID mali çerçevesi altına girebileceğini ve finansal araçlar olarak kabul edilebileceği iddia ediliyor. ESMA’nın başkanı Steven Maijoor, bazı kuralların kripto varlıklarının özel özelliklerine uyarlanmadığı anlamına geldiğinden dolayı mevcut kuralların bu araçlara göre tasarlanmadığı için bazı ayarlamalar yapılması gerektiğini belirtti. Maijoor, MiFID’e dahil olmayacak olan kripto para birimleri yine de AML kurallarına uyması gerekiyor. Yatırımcıları daha fazla korumak için risklerin açıklanması potansiyel riskler konusunda onları uyarmak için uygulanmalıdır şeklinde konuştu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x