Yükleniyor...

AB Kara Parayla Mücadele Yönergesi’nin Kripto Paralara Etkisi

Kara parayla mücadele konusundaki yeni düzenlemeler 10 Ocak itibarıyla Avrupa’da yürürlüğe girecek.

AB Kara Parayla Mücadele Yönergesi’nin Kripto Paralara Etkisi

Kara parayla mücadele konusundaki yeni düzenlemeler 10 Ocak itibarıyla Avrupa’da yürürlüğe girecek. İlk defa kripto para şirketlerini hedef alan düzenlemelerin sektördeki etkileri büyük olacak gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Beşinci Kara Para Aklamayla Mücadele Yönergesi (5AMLD) bir aydan az bir süre sonra tamamen hayat bulmuş olacak. Yönerge, ilk olarak geçen sene Mayıs ayında duyurulmuştu. Düzenleme, ilk defa sanal paranın ne olduğu konusunda bir tanım getiriyor:

“… bir merkez bankası ya da kamu otoritesi tarafından garanti altına alınmayan değerin dijital bir temsili”

Yeni düzenlemeler, 4AMLD tarafından belirlenmiş kara parayla mücadeleye ilişkin çabaları devam ettirmek için sanal paraların gözetim altına alınmasını öngörüyor. AB, şüpheli sayılan kullanıcı işlemleri hakkında gerekli kontrolleri sağlamakla ve ilgili kurumlara müşteri bilgilerini ibraz etmekle ilgili bazı şartlar getiriyor.

Avrupa’dan Kaçış Başlar mı?

Bu gelişmenin sektörde çok büyük bir etki yaratması bekleniyor. Larry Cermak’ın (@lawmaster) vurgusu, Binance ve OKEx gibi sektörün devlerinin, ya düzenlemelere hızla ayak uyduracağı ya da Avrupa’ya hizmet vermeyi kesebileceği yönünde.

 

KYC işlemlerine ihtiyaç duymaksızın büyük miktarlarda çekime izin veren, en istikrarlı borsalardan biri olan Binance, politikalarını gözden geçirmek zorunda kalabilir. Platform şu an kullanıcılarına KYC yapmaksızın iki BTC’ye kadar çekime izin veriyor. Bunun, yapılmak istenen düzenlemelerle aynı paralelde gidebilecek bir uygulama olmadığı ve yakın zamanda gündeme gelmesi bekleniyor. Öte yandan şirket, Avrupa’dan tamamen çekilmeyi de düşünebilir.

Binance, bazı yasal baskılarla yüz yüze kalmasına rağmen kilit önemdeki piyasalara hizmet vermeyi sürdürme konusundaki ısrarını kanıtlamış durumda. 2019 yılının başlarında aniden ABD’den çekilen Binance, çok kısa süre sonra daha küçük ölçekli ve yasalarla uyumlu olan Binance Amerika’yı hayata geçirmişti.

Bazı şirketler ise gelmekte olan düzenlemeleri gerekçe göstererek kepenk kapatmaya çoktan karar vermiş durumdalar. Örneğin BottlePay, yeni düzenlemelerin, sosyal medya bahşişi hizmetini sürdürmeyi imkânsız hale getirdiğini ifade etmişti. Şirket, yeni düzenlemelere uyum göstermek yerine faaliyetlerini durduracağını bir basın bildirisiyle kamuoyuna bildirmişti. Simplecoin ve Chopcoin gibi diğer şirketler de benzer duyurularda bulundular.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x