AB Teknoloji Şefinden, ABD ile Ortaklaşa Yapay Zeka Kuralı Çıkışı • Coinkolik
Yükleniyor...

AB Teknoloji Şefinden, ABD ile Ortaklaşa Yapay Zeka Kuralı Çıkışı

AB teknoloji şefi Margrethe Vestager, AB ve ABD'nin yapay zeka alanında davranış kurallarını zorlaması gerektiğini söyledi.

AB

AB teknoloji şefi Margrethe Vestager, AB ve ABD’nin yapay zeka alanında davranış kurallarını zorlaması gerektiğini söyledi.

Vestager, AB-ABD Ticaret ve Teknoloji Konseyi’nin ortak toplantısında yapmış olduğu konuşmada, yeni yasaların henüz geliştirilme aşamasında olduğunu ve bu süreçte gönüllü davranış kurallarının önemli bir koruma sağlayacağını ifade etti.

AB Teknoloji Şefi, AB-ABD Ticaret ve Teknoloji Konseyi’nde Yapay Zeka Konusunda Konuştu

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

AB teknoloji şefi Margrethe Vestager, AB ve ABD’nin liderlik rolü üstlenmesi halinde, yapay zeka gelişiminin daha güvenli bir şekilde ilerlemesini sağlamak için herkesin rahat edeceği kurallar oluşturabileceklerini söyledi. Bu konuda tartışmaların birkaç ay içinde hızla ilerlemesi gerektiğini ve endüstrinin sürece dahil edilerek toplumun güvenini kazanması gerektiğini belirtti.

yapay zeka 2

Teknoloji şefi ayrıca milletvekillerinin ayrıntılarda anlaşma sağlamaları gerektiğini ve genel ifadeler yerine kapsamlı bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini söyledi. Bu arada, AB’nin Yapay Zeka Yasası hâlâ Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından nihai hale getiriliyor. Mevzuatın en son taslağı, biyometrik gözetleme ve tahmine dayalı polislik araçlarının kamusal kullanımına yönelik bir yasağı içerdiği ve AI araçlarının risk seviyelerine göre sınıflandırılması gerektiğini öngörmektedir.

AB’nin aşırı düzenlemelerin yapay zeka endüstrisine zarar verebileceği endişeleri üzerine, OpenAI’nin CEO’su Sam Altman, 25 Mayıs’ta AB yasa yapıcılarına hitap ederek bu konuda uyarılarda bulunmuştu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x