Yükleniyor...

AB, Yeni Bir Kripto Hamlesiyle Sahneye Çıkıyor

Avrupa Birliği (AB), kripto hizmetleri sunan şirketlerin işlemlerini vergi makamlarına sunmalarını gerektiren yeni bir kural getiriyor.

AB Yeni Bir Kripto Hamlesiyle Sahneye Cikiyor

Avrupa Birliği (AB), kripto hizmetleri sunan şirketlerin işlemlerini vergi makamlarına sunmalarını gerektiren yeni bir kural getiriyor.

Kripto endüstrisinde yaşanan dolandırıcılık, iflas ve müşteri mağduriyetleri gündemde oldukça yer edindi. Özellikle kripto para borsaları, müşteri varlıklarıyla yaptıkları işlemler ile dikkat çekti. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan FTX, Alameda’yı kurtarmak için müşteri varlıklarını teminat olarak göstermişti. Ayrıca birçok dolandırıcılık yöntemleri, kripto yatırımcılarını olumsuz yönde etkiliyor. Bu süreçlerin ardından AB, yatırımcıları korumak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmeye başladı. AB‘den bir başka hamle de kripto hizmetleri sunan şirketlere geldi.

AB, Kripto Hizmetleri Sunan Şirketlere Odaklandı

Avrupa Birliği (AB), vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılık gibi olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla yeni çalışmalar yürütüyor. AB, kripto hizmetleri sunan şirketleri mercek altına alacak.

Komisyonda sunulan yeni teklif, her büyüklükteki ve coğrafi konumdaki kripto hizmetleri sunan şirketleri kapsayacak. Teklife göre, kripto hizmeti veren şirketler AB merkezli müşterilerin işlemlerini vergi makamlarına bildirmek zorunda kalacak. Komisyon, yeni kuralların 1 Ocak 2026 tarihinde yürürlüğe girmesini hedefliyor.

AB‘den gelen açıklamada, “Vergi makamları şu anda sınırlar arasında kolayca alınıp satılan kripto varlıkları kullanarak elde edilen gelirleri izlemek için gerekli bilgilere sahip değil.” ifadeleri yer aldı. Ayrıca AB, bu etmenlere değinerek AB vatandaşlarının önemli vergi gelirleri kaybettiğini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner