Yükleniyor...

AB Yetkilisi Vestager, Metaverse ve ChatGPT’yi İşaret Etti

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, metaverse ve ChatGPT gibi teknolojilerin etkileri üzerine yoğunlaşılmasını tavsiye etti.

vestager ab metaverse chatgpt

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, metaverse ve ChatGPT gibi teknolojilerin etkileri üzerine yoğunlaşılmasını tavsiye etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Vestager, Keystone Konferansı’nda rekabet politikası hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmada Vestager, teknolojik gelişmelerdeki etkilerin öngörülmesi ve planlanması gerektiğini belirtti. Vestager’in bu konuşmasında, ana odak noktası metaverse ve ChatGPT oldu. Vestager, söz konusu bu teknolojilerin gelişimi ve etkileri üzerine daha fazla yoğunlaşılması gerektiğini savundu.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı, Metaverse ve ChatGPT’yi Odağına Aldı

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, teknolojik gelişmelerdeki değişikliklere değinerek, metaverse ve ChatGPT gibi teknolojilerin irdelenmesi gerektiğini söyledi.

Günden güne gelişmekte olan yeni teknolojiler, insan hayatında daha fazla yer edinmeye başladı. Kripto para birimlerinin ortaya çıkmasıyla başlayan dijital varlıklar, ülkelerin de radarına girmiş durumda. Kripto endüstrisinin en önemli sektörleri arasında gösterilen metaverse, kurumsalların girişiyle birlikte popülarite kazanmaya devam ediyor. Ayrıca son zamanların yeni furyası yapay zeka da dikkat çeken gelişmelere tanıklık ediyor. ChatGPT, yapay zekanın ilk adımlarından birisi olarak öne çıkarken, bu teknolojinin kripto endüstrisinde de görülebileceğini gözler önüne serdi.

Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Vestager, dijital dönüşümün ve dijital ekonomiye geçişin kitleler için ortaya çıkardığı durumlara değindi. Güncel mevzuatın bu teknolojik gelişmelerin gerisinde kaldığını aktaran Vestager, şunları söyledi;

“Örneğin, Metaverse’de sağlıklı rekabetin nasıl olması gerektiğini ya da ChatGPT gibi bir şeyin denklemi nasıl değiştirebileceğini sormaya başlamamızın zamanı çoktan geldi.”

Ayrıca Başkan Yardımcısı, AB Komisyonu’nun Mayıs 2023’ten itibaren, Facebook pazarına ve Meta’nın rakiplerinin reklamlarla ilgili verilerini işlemesine yönelik antitröst soruşturmaları gerçekleştireceğini aktardı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x