Yükleniyor...

ABD Ambargosundan Kaçan Ülkede Çözüm Bitcoin (BTC) Olabilir Ancak Bir Sorun Var

Küba'daki bir YouTuber, takipçilerine ABD hükümeti yaptırımlarını aşmak için kripto para birimlerini nasıl kullanacaklarını öğretiyor.

ABD Ambargosundan Kacan Ulkede Cozum Bitcoin BTC Olabilir Ancak Bir Sorun Var

Küba’daki bir YouTuber, takipçilerine ABD hükümeti yaptırımlarını aşmak için kripto para birimlerini nasıl kullanacaklarını öğretiyor.

Küba’daki düzenleyici engeller, Kübalıların küresel pazarlara erişimini zorlaştırıyor. Bir YouTuber, Bitcoin’in bu durumda yardımcı olabileceğini düşünüyor. Ancak Kübalılar genellikle Bitcoin’i maaş olarak alıyor.

Kübalılara Bitcoin’in hükümet kısıtlamalarını ve ABD ticaret ambargosunu aşmak için nasıl kullanacaklarını öğreten YouTube içerik üreticisi Erich Garcia Cruz, neden başladığını anlatarak; “Kripto para birimleri küreselleşen dünyaya biraz daha entegre olmanın bir yolu” dedi.

Küba hükümeti internet erişimini kısıtlarken; ABD de ticaret ambargosu ile Küba’da ithalatı kısıtlıyor. Bachecubano kanalının yaratıcısı Cruz, Bitcoin’in Kübalıların barikatları aşmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor.

33 yaşındaki Kübalı, 28.000 takipçisine Bitcoin’i nasıl satın alacaklarını ve küresel pazarlara nasıl atılacaklarını öğretiyor.

Cruz, “Kripto para birimlerinin Küba’daki mevcut binlerce soruna muhteşem bir çözüm olduğuna inanıyorum. Bu yüzden günlük sorunlarımızı çözmek için bunları kullanmanın en iyi yollarını öğretmek ve vermek istiyoruz” diyor.

Küba Piyasası

Cruz, teknoloji ürünleri pazarının tamamen devlet tarafından kontrol edildiğini ve devlete ait mağazalarla sınırlı olduğunu söylüyor.

Yüksek teknolojili ürünler yalnızca vatandaşlar, akrabalar ve turistler ABD’den ticari uçuşlarla ürün getirdiklerinde gelir. Bu ürünler gayri resmi ağlar aracılığıyla satılır ki Cruz da kanalında sunduğu ekipmanları bu şekilde satın alıyor.

Kübalıların ayrıca kredi veya banka kartlarına erişimi yok. Cruz, YouTube kanalından kazandığı paraya ancak ABD’de yaşayan yakın bir akrabası Küba’ya mal gönderdiği zaman erişebildi.

Cruz, Covid-19 salgınının, “ticari uçuşlar olmadığı için şu anda depresyonda olan” bu gayri resmi ticaret piyasalarını ciddi şekilde etkilediğini söylüyor. Talep artsa da arz kaotik hale geldi.

Çözüm Olarak Kripto Para Birimleri

Bitcoin’in devreye girdiği yer burasıdır, varlık Kübalıların kayıt dışı piyasalara girmeden küresel ekonomiye katılmalarına izin verir. Cruz için Bitcoin, finansal özgürlük ve kazandığı paranın daha fazla kontrolünü sağladı.

Cruz, “Bu nedenle Kübalıların, kripto para birimleri satın almalarına, bunları uluslararası piyasalarda diğer para birimleriyle takas etmelerine ve onlarla işlem yapmalarına izin veren çözümler arıyoruz” diye ekledi.

Cruz, takipçilerine işlemler için kripto para birimlerini nasıl kullanacaklarını öğretmek istiyor. Ayrıca, bilgisi olmayanları çekmeyi amaçlayan birçok ponzi şeması ve dolandırıcılık konusunda onları eğitmeyi düşünüyor.

Küba’da Bitcoin Satın Almak

Altı ay önce, Cruz Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili ilk videosunu yayınladı. Böylece takipçilerine Küba’dan nasıl Bitcoin alınacağını öğretmeye başladı.

Cruz , Kübalıların kripto paraları yurt dışından satın alan veya bunu yapacak akrabaları olan kişilerden kripto para satın almaları gerektiğini söylüyor.

Cruz, Kübalıların kendi adlarına Bitcoin almak veya satmak isteyen arkadaşları veya akrabaları yoksa; WhatsApp, Telegram ve web platformlarındaki grupların alıcıların satıcı bulmasını kolaylaştırdığını söylüyor.

Kübalılar, kripto para birimleri sayesinde büyük uluslararası sitelerde alışveriş yapabilir ve Amazon ve Netflix gibi dijital hizmetlere abone olabilir.

Ancak, tüm bunlar gayri resmi ağlara dayandığından; kripto para birimi genellikle piyasa oranının üzerinde satılır. Ancak Kübalıların Bitcoin satın almasının tek yolu bu olduğundan, başka seçenekleri yok.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x