Yükleniyor...

ABD Başkanı Joe Biden Kripto Para Piyasasını Olumlu mu Etkileyecek?

Dün Bitcoin ve kripto para piyasalarını hem doğrudan hem de dolaylı yoldan etkileyecek bir gelişme yaşandı.

joe biden bitcoin olumlu etkileri

Dün Bitcoin ve kripto para piyasalarını hem doğrudan hem de dolaylı yoldan etkileyecek bir gelişme yaşandı. ABD’deki seçim yarışını Joe Biden’ın kazandığı açıklandı. Peki Biden’ın, kripto para piyasaları ve Bitcoin’e nasıl bir etkisi olacak? Yorumcular, usta isimler ve analistler şu anda bu konu hakkında açıklamalarda bulunuyor.

Bu yazımızda sizlere Avukat Oğuz Evren Kılıç’ın bu konudaki açıklamalarını paylaşacağız. Kılıç’a göre Biden’ın en önemli etkisi SEC’te bekleyen ya da yeni yapılacak başvurulara olacak. Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

“Haftalardır süren yarış sonuçlandı ve Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak seçildi. Peki bunun kripto para piyasasına etkisi ne olabilir? En önemli etki, kuşkusuz SEC’te bekleyen ya da buraya yapılacak yeni başvurularla ilgili olacak.”

SEC Başvuruları Nasıl Etkilenecek?

Avukat Kılıç, SEC ve kripto para piyasalarının yeni başkan tarafından nasıl etkileneceğine dair önemli bir tespitte bulundu. Kılıç’a göre SEC komisyonunun tamamen yenilenebileceğini düşünebiliriz:

“SEC, 5 kişiden oluşan bir komisyon. Bu komisyonun üyelerini Başkan, Senato’dan onay alarak atıyor. 3 üyeden fazlası ise aynı partiden olamıyor. Yâni Joe Biden istese bile 3’ten fazla üyeyi Demokratlar arasından atayamaz. Fakat yine de çoğunluk Demokratlar elinde olacak. Senato’da şimdilik 48-48 eşitlik var ama Ocak ayı içinde Georgia eyâletinde 2 senatör için seçim yapılacak ve Demokratlar’ın Senato’da da üstünlük sağlama olasılıkları güçlü. Böyle bir durumda SEC’in tamâmen yenileneceğini düşünebiliriz.”

Kılıç, SEC’in yenilenmesinin kripto para piyasası için bir umut olduğunu dile getirdi. Kılıç son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu kripto para piyasası için bir umut. Bugüne kadar Donald Trump’ın kripto para olgusuna karşı tutumu biliniyor. Defâlarca bu konuda olumsuz yaklaşımını ortaya koydu. Bu yaklaşımın etkisini SEC’e yapılan başvurularda da gördük. Joe Biden’ın yaklaşımını henüz bilmiyoruz fakat daha özgürlükçü olacağını umuyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner