Yükleniyor...

ABD Başkanı Trump Covid-19’a Yakalandı, Piyasalar Sarsıldı!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Covid-19 olduğunu duyurması sonrasında Bitcoin, altın ve diğer piyasalar etkilenecek mi sorusu şu an akıllarda önemli bir yer etmiş durumda.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Covid-19 olduğunu duyurması sonrasında Bitcoin, altın ve diğer piyasalar etkilenecek mi sorusu şu an akıllarda önemli bir yer etmiş durumda.

ABD Başkanı Donald Trump, yaklaşık 1 saat önce Twitter hesabından yeni tip koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını duyurdu.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Başkan Donald Trump’ın kendisinin ve eşinin seçimlerden haftalar önce koronavirüs testinin pozitif çıktığını söylemesinin ardından kayıplarını artırdı. Asya’da S&P 500 vadeli işlemleri öğleden sonra %1,21 düştü, hazine getirileri de düştü. ABD doları, özellikle İngiliz sterlini, Avustralya ve Yeni Zelanda doları karşısında riskten kaçınma işareti olarak yükseldi.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1311892190680014849?s=20

Trump daha önce Twitter’da kendisinin ve eşinin koronavirüs için teste girdiğini söylemişti. Trump daha sonra kendisi ve eşinin testinin pozitif çıktığını duyurarak, şu ifadeleri kullandı:

“Bu gece, eşimle beraber Covid-19 testimiz pozitif çıktı. Derhal karantina ve iyileşme sürecimize başlayacağız. Bunu BİRLİKTE atlatacağız!”

Trump’ın pozitif çıkması, yatırımcılar Kasım ayındaki yoğun çekişmeli başkanlık seçimlerine hazırlanırken, yeni bir piyasa dalgalanması dalgasına neden olabilir. Sidney’deki Westpac’ta döviz stratejisti Sean Callow, “Trump’ın kampanya yeteneğini azaltma potansiyeline sahip” dedi.

Düşüşler Yaşanıyor

Dow Jones Endüstriyel Ortalamasına bağlı vadeli işlemler 500 puan düştü, S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri de negatif bölgedeydi. Gösterge 10 yıllık Hazine Senetinin getirisi ise yüzde 0,6578’e düştü. Getiri fiyatları zıt yönde hareket ediyor.

MSCI’nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi %0,27 düşüş gösterdi. Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi, petrol ve bakır fiyatlarındaki düşüş ülkenin kaynaklar sektörüne ağırlık vermesiyle %0,98 düştü. Japonya’nın Nikkei 225 endeksi, normal ticarete devam ederken kazançları sildi ve %0,69 düştü. Euro Stoxx 50 vadeli işlemleri %0.06, Alman DAX vadeli işlemleri %0.03 arttı ancak FTSE vadeli işlemleri %1,02 düştü.

İşsizlik iddiaları ve tüketici harcamaları da dahil olmak üzere bir dizi veri dalgasının ardından, piyasalar dalgalı bir seyir izledi ve ABD’nin ekonomik toparlanmasının durgunlaştığını gösterdi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq için vadeli işlemler %1,7 düştü. Gösterge 10 yıllık Hazine getirisi %0,6545’e düştü.

Bitcoin ve Altını Etkiler mi?

Coindesk’te yer alan habere göre Altın, erken Asya işlem saatlerinde 1888 dolara düştükten sonra 1908 dolara yükseldi. Bitcoin ayrıca, yazının yazıldığı sırada 10 bin 465 dolara düştü. Bu son 1 saatte %0.5’lik bir düşüşe işaret. BTC aynı zamanda son 24 saatte %5 oranına yakın bir gerileme yaşadı.

Trump, seçimlerin son ayına girerken karantina alacak. Büyük parti rakibi Demokrat adayı ve eski başkan yardımcısı Joe Biden, Salı günü Trump’la bir tartışmanın ardından orta batı eyaletlerini geziyor.

Bununla beraber Alon Gal isimli analist, Bitcoin ve hisselerin birbirleriyle korelasyon halinde olduğunu ve bunun BTC için iyi olmadığını dile getirdi. Analist, şunları söyledi:

“Trump’ın COVID-19 testi pozitif çıktı, hisse senetleri ve Bitcoin düşüyor, Altın yükseliyor. Burada Bitcoin için bir ders var, BTC hisse senetleriyle derin bir şekilde ilişkilidir ve bu iyi değil.”

Donald Trump’ın Covid-19 testinin pozitif çıkması bazı analistlere göre altını etkileyebilir. Bitcoin konusunda ise dün yaşanan BitMEX skandalından sonra neler olacağını hep beraber göreceğiz.

Yerli kripto para topluluğunun öne çıkan isimlerinden Kripto Emre de konuyla ilgili açıklamada bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Piyasalarda hareket olur, kılıf uydurmak için haber sonra gelir. BitMEX’teki tutuklanma haberleri ile düştü derken, Donald Trump Covid-19 oldum diye tweet attı. Bu akşama kadar küresel piyasalarda da düşüşler olur. Borsalar, altın düşer, dolar endeksi yükselir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x