Yükleniyor...

ABD Başkanı Trump’ın Ilımlı İran Mesajı Sonrası Bitcoin Düşüşe Geçti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Irak'ta düzenlediği saldırıyla İranlı Komutan Kasım Süleymani'yi öldürmesinin ardından İran'ın ABD'nin Irak'taki üslerine saldırısının ardından ilk kez basın açıklaması yaptı.

Donald Trump Bitcoin

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Irak’ta düzenlediği saldırıyla İranlı Komutan Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından İran’ın ABD’nin Irak’taki üslerine saldırısının ardından ilk kez basın açıklaması yaptı.

Trump: Dünyada Barış İstiyoruz

Trump, ılımlı tondaki açıklamasında, saldırıda zarar gören AB’li ve Iraklı yok derken, İran’ın doğal düşmanı IŞİD’i ortadan kaldırdıklarını, birlikte çalışmaları gerektiğini ve dünyada barış istediklerini ifade etti. ABD Başkanı ayrıca önleyici sistemin zamanında devreye girdiğini söyledi. Trump İran’dan gelecek bir saldırıya karşılık vereceklerini, yaptırım uygulayabileceklerini belirtti.

Ne Olmuştu?

ABD’nin 3 Ocak 2020’de Bağdat’ta düzenlediği saldırıda İranlı Komutan Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından bölgede tansiyon yükseltmişti. İran “intikam” mesajları verirken, Trump “Olası saldırıya karşılık verebilecekleri 52 nokta belirlediklerini” söylemişti. İran da Irak’taki ABD üslerine İran tarafından balistik füzelerle saldırı düzenlemişti. İran devlet televizyonu “80 ABD’li öldürüldü” açıklaması yaparken, Trump ise Twitter’dan “Her şey yolunda” mesajı paylaşmıştı.

Bitcoin ve Altın Düşüşe Geçti

Trump’ın açıklamaları sonrası en büyük kripto para düşüşe geçti. Açıklamadan önce yaklaşık 8.400 dolardan işlem gören Bitcoin, açıklamadan sonra 8.050 dolara kadar geriledi. Bitcoin gibi altın da düştü. Açıklamadan önce 1.578 dolardan işlem gören altının onsu, açıklamaların ardından 1.550 dolara kadar geriledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x