Yükleniyor...

ABD Başkanlık Seçimini Kim Kazanırsa Bitcoin Kazanır?

Yaklaşan ABD Başkanlık Seçimi dolayısı ile piyasalarda birçok belirsizlik hakim.

biden vs trump

Yaklaşan ABD Başkanlık Seçimi dolayısı ile piyasalarda birçok belirsizlik hakim. Mevcut Başkan Donald Trump’ın 4 yıllık görev süresi boyunca kripto paralara bazı düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler arasında bankalara özel anahtar saklama yetkisi verilmesi ve bankaların stablecoin’ler için rezerv tutabilmesi gibi kripto para piyasası açısından önemli gelişmeler oldu. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen mevcut başkan Trump, Bitcoin hayranı olmadığını belirtti. Trump’ın kripto paralara olan antipatisine rağmen, ekibi tam anlamı ile Trump ile aynı görüşte değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1149472282584072192?s=20

Başkan Trump sıklıkla görüşlerini Twitter üzerinden paylaşmayı seviyor. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında da Bitcoin ve kripto paralar hakkındaki görüşlerini yine Twitter üzerinden dile getirdi.

“ABD’de yalnızca bir gerçek para birimimiz var. Para olmayan, oldukça değişken değere sahip olan Bitcoin ve kripto paraların hayranı değilim. Düzenlenmemiş kripto paralar, uyuşturucu ticareti ve diğer yasadışı işlerde rahatlıkla kullanılabilir.”

“Benzer şekilde Facebook tarafından çıkarılan Libra da çok az güvenilir olacaktır. Facebook ve diğer şirketler banka olmak istiyorsa, hem ulusal hem de uluslararası diğer bankalar gibi Bankacılık Yönetmelikleri’ne tabi olmalılar. Dünya’nın herhangi bir yerinde açık ara lider para dolardır ve bu hep böyle kalacaktır.”

Trump döneminde devletin kripto paralara olan ilgisi açık bir şekilde görülmekte. Bunun temel sebebi olarak ise kripto paraların bir şekilde kontrol altında tutulması ve vergilendirme sistemine dahil olmasının gerektiği düşüncesi.

Tüm bunlarla birlikte Trump’ın görevde olduğu süre boyunca lider kripto para birimi, 17 milyar dolarlık piyasa değerinden yazım itibari ile 359 milyar dolar piyasa değerine kadar yükseldi. Bu süre zarfında kripto paraların hem yasal olarak hem de yasadışı olarak kullanımında da ciddi artışlar meydana geldi.

Son haftalarda ise kripto paralar ile mücadele konusunda hükümet temsilcilerinden bazı görüşler dile getirildi. Bu ayın başlarında, Amerika Birleşik Devletleri Vergi İdaresi Genel Hazine Müfettişi, IRS’nin kripto borsalarını denetlemek için yeterince iyi bir iş yapmadığını öne süren bir rapor yayınladı.

Aynı hafta, ABD Adalet Bakanlığı Başsavcısı William Barr, komutası altındaki ajanslar için 83 sayfalık bir “Kripto Para Birimi Uygulama Metni” yayınladı ve yayınlanan metne göre kripto paraların daha çok kötü amaçlı kullanımları olduğu belirtildi.

Kısaca Trump geçtiğimiz başkanlık döneminde Bitcoin ve toplu kripto para piyasasının karşısında durdu. Ancak Trump’ın ekibinde yer alan ve danışmanlık pozisyonlarını yürüten kişiler arasında Bitcoin’in daha ayrıntılı olarak ele alınmasını isteyenler var. Tekrardan Trump’ın başkan seçilmesi durumunda bu görüşlerin ne kadar etkili olacağını zamanla göreceğiz.

Joe Biden Başkan Seçilirse Bitcoin Ne Olur?

Eski Başkan Yardımcısı Jeo Biden’ın başkan seçilmesi bazı kesimlere göre kripto paralar için daha iyi olabilir ancak bir rejim değişikliği daha fazla düzenlemeyi de getirebilir.

Joe Biden, Bitcoin konusunda herhangi bir net görüş belirtmese de Biden’in potansiyel kabinesinde birçok kripto para meraklısı yer alıyor. Bu yüzden Biden’in başkan seçilmesi, kripto paralarda daha çok düzenlemenin gelmesine yol açabilir.

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Adayı Joe Biden Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bitcoin’im yok ve sizden asla Bitcoin göndermenizi istemeyeceğim” açıklamasında bulundu.

Kısaca Biden’in Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında bilinen net bir görüşü bulunmamakta. En azından kripto paralara karşıt bir görüş belirtmemiş olması, kripto para topluluğu tarafından umut vadediyor.

Şu anki Merkez Bankası Yöneticisi Lael Brainard, Biden’in potansiyel başkanlığında Hazine Sekreteri olarak öne çıkıyor. Brainard’ın blockchain teknolojisine aşinalığı ve dijital para birimlerine olan ilgisi göz önüne alındığında, muhtemelen kripto para endüstrisi için olumlu olacaktır. Tabi ki diğer bir yandan da olası kripto para yaptırımlarında artışlar da görülebilir.

Kısaca, Joe Biden her ne kadar kripto paralar konusunda herhangi bir düşüncesi olmadığını belirtse de, kabinesinden birçok isim hali hazırda kripto para meraklısı olarak göz önüne çıkıyor. Biden’in başkan olması durumunda, Trump’ın çoğunlukla uygulamalı yaklaşımına göre kripto paralarda daha çok düzenlemeler görülebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x