Yükleniyor...

ABD-Çin Gerilimleri Yükseliyor: Ufukta Bir Bitcoin (BTC) Rallisi Var Mı?

Hong Kong'da gösteriler geçen yıldan bu yana devam ediyor.

ABD Çin Bitcoin BTC

Hong Kong’da gösteriler geçen yıldan bu yana devam ediyor. Vatandaşlar, Çin hükümeti tarafından çıkarılan yeni bir güvenlik yasasına direniyor. Yasa, terörle mücadele için bir önlem olarak görünmesine rağmen, Çin’in Hong Kong’u daha çok kontrol altına almasına yarayacak gibi duruyor. ABD ve İngiltere dahil ülkeler, yeni yasanın Hong Kong’un özgürlüğünün ihlaline yol açacağına inanıyor.

Geçen yıl, protestocular tüm paralarını çekerek bankacılık sistemini bozmaya karar verdiklerinde, bir Bitcoin (BTC) dalgalanması tetiklendi. O zamandan beri, kripto topluluğu Hong Kong’un yanında yer alıyor.

2019’un sonuna doğru, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının Bitcoin fiyatını açık bir şekilde arttırdığını gördük. Çin’in, son aylarda faiz indirimlerine katkıda bulunan bu gelişmeler sonucunda, Çin Yuanı her zayıfladığında büyük Bitcoin artışı tetiklendi.

Dünya Liderleri Bir Çatışma İçin Hazır

Çin’deki durumlar yakında patlayabilir ve bir Bitcoin rallisi için önemli bir katalizör haline gelebilir. Artan gerilimler önümüzdeki haftalarda ve aylarda Çin’e karşı yeni yaptırımlar ve ticaret savaşları olabileceğini gösteriyor.

ABD, henüz harekete geçmemesine rağmen bazı çarpıcı açıklamalar yaptı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hong Kong’un özerkliğini kaybettiğini belirtti. Bu söylemlere karşı Çin, ABD’den iç işlerinden uzak durmasını istedi.

Bitcoin (BTC) Güvenli Bir Liman Olarak Hareket Edebilir

Ancak durum İngiltere’nin ABD’ye katılmasıyla daha fazla ısınmaya başladı. İngiltere, Çin’in eylemlerini kınadı ve yasa yürürlükten kaldırılmazsa Hong Kong vatandaşlarına vatandaşlık sunacağını söyleyecek kadar ileri gitti. Bu kesinlikle Pekin’de iyi karşılanmayacak.

Çin yeni yasayı uygulamaya hazırlanırken, İngiltere ve ABD Çin ile çarpışmaya hazırlanıyor. Geçmişte, ticaret savaşları ve yaptırımlar ülkelerin birbirini cezalandırma yöntemleriydi. Bu yaptırımlar milyarlara mal olacak ve yatırımcıları Bitcoin gibi güvenli liman arayışlarına itecek.

Yuan Rekor Düştü

Çin hükümetinin, 2008’den bu yana en düşük Yuan seviyelerine sahipken, diğer süper güçlerle bir savaşa girmesi pek akıllıca gözükmüyor. Bu savaşlar Bitcoin fiyatına etki edecek mi? Önde gelen piyasa uzmanları, geçmişte bu tür eylemlerin Bitcoin fiyatını arttırdığını söylüyorlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner