Yükleniyor...
Sponsored

ABD Departmanı, Stablecoin Araştırmasını Tamamladı

Amerika merkezli Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), stablecoin'lerin güvenilirlik ve işlevselliklerini incelediği araştırmasını tamamladı.

ABD Departmani Stablecoin Arastirmasini Tamamladi

Amerika merkezli Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), stablecoin’lerin güvenilirlik ve işlevselliklerini incelediği araştırmasını tamamladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın düzenleyici olmayan bir kuruluşu olan NIST, yaptığı araştırma neticesinde stablecoin’ler hakkında endişe duyuyor. Güvenilirlik ve piyasa değerlerine göre yapılan incelemede Tether (USDT), listenin birinci sırasında yer alan stablecoin oldu.

NIST, Güvenilir Stablecoin Listesini Hazırladı

NIST, yaptığı incelemeler neticesinde güvenilir stablecoin’leri listeledi. Yayımlanan rapora göre, USDT listenin başını çekiyor.

Departman, stablecoin’lerin mimarisi ve uygulanma methodlarıyla ilgili güvenlik sorunları olduğunu iddia eden ilk kamu taslağını yayımladı. Yapılan analizlere göre, piyasa değeri yüksek olan ilk 5 stablecoin, sektörün yüzde 87’sine hakim durumda.

Rapora göre, USDT, USDC, BUSD, DAI ve FRAX sabit fiyatlarını korumayı başaran en güçlü 5 stablecoin oldu. ABD dolarına sabitlenmiş bu birimler, sabit kurdan çok fazla sarkma yaşamadı.

NIST, stablecoin ihraççılarına duyulan güveni detaylı inceledi. Departman, stablecoin geliştiricilerinin, bakımcılarının ve yöneticilerinin manipülasyon yapabileceğinden endişeleniyor. Araştırmaya göre bu kişiler, yatırımcıları manipüle etmek için ayrıcalıklı konumlarını kullanabilirler.

Araştırma ayrıca, yakın tarihte yaşanan Terra krizini de inceledi. Terra ekosisteminin stablecoin‘i olan UST’nin yaşadığı çöküşün facia olduğunu belirtti. UST’yi kara listeye alan departman, yatırımcıları uyarmayı ihmal etmedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x