Yükleniyor...

ABD Doları, Son 5 yılda Bitcoin (BTC) Karşısında Satın Alma Gücünün Yüzde 97’sini Kaybetti

Bitcoin (BTC), başlangıcından bu yana, lider kripto parayı enflasyona karşı bir korunma olarak gören artan sayıda yatırımcıyı kendine çekti.

bitcoin dolar

Bitcoin (BTC), başlangıcından bu yana, lider kripto parayı enflasyona karşı bir korunma olarak gören artan sayıda yatırımcıyı kendine çekti.

15 Şubat 2022 Salı günü itibariyle ABD Doları (USD), son beş yılda Bitcoin’e göre satın alma gücünün %97,58’ini kaybetti. Karşılaştırma yapmak gerekirse, 1 USD artık sadece 0.000023 BTC değerindedir.

BTC alımları, hükümetin sürekli para basmasının bir sonucu olarak ABD dolarının değerinin düştüğünü gösteriyor. Özellikle, Bitcoin’in dolara uygun bir alternatif olarak işlevi test edildi, ancak gerçek şu ki enflasyon zaten düştü. ABD dolarının değeri son 50 yılda %85 arttı. Buna karşılık, Bitcoin’in değeri, tipik bir yatırımcının tek bir kripto para birimi satın almasını zorlaştırsa da nispeten yüksek kaldı; Sonuç olarak, çoğu yatırımcı dünyanın en değerli dijital varlığının kısmi hisselerini satın almayı tercih ediyor.

1 Dolarla, 2 Yıl Öncesine Göre %75 Daha Az Satoshi Alınıyor

Buna göre doların alım gücü zayıfladıkça, Bitcoin değerindeki yükselişle beraber ABD doları ile alınabilecek satoshi miktarı düşmeye devam etti.

Yakın tarihli bir Finbold raporuna göre, 1 Şubat 2020 ile 1 Şubat 2022 arasında, 1 ABD doları ile satın alınabilecek satoshi sayısının %75,24 düşüşle 10.656’dan 2.638’e düştü. Önemli piyasa oynaklığı dönemlerine rağmen, bir doların satın alabileceği satoshi sayısındaki düşüş, Bitcoin’in önceki iki yılda %300’ün üzerinde fiyat artışıyla ilişkilendirildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x