Yükleniyor...

ABD Dolarının Küresel Piyasalardaki Düşüşü Altını, Gümüşü ve Bitcoin’i Ateşledi!

Merkez bankalarının parasal destekleri ve hükümetlerin teşvikleriyle artan risk iştahının ABD Doları Endeksi'nde neden olduğu baskı sürüyor.

Bitcoin Altin ve Gumus

Merkez bankalarının parasal destekleri ve hükümetlerin teşvikleriyle artan risk iştahının ABD Doları Endeksi’nde neden olduğu baskı sürüyor. Haziran ayının son haftasında düşüşe geçen gösterge 8 hafta üst üste gerilerken yeni haftada da düşüşünü sürdürüyor. Yeni haftaya 93,0 seviyesinin altında başlayan ABD Dolar Endeksi, yazım sırasında 92,82 seviyesini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

AB’nin oldukça yüksek teşvik uygulamasının ardından gözler ABD’nin 1 trilyon dolarlık teşvik paketi görüşmelerindeydi. Tarafların teşvik paketinde anlaşamasının ardından paket Eylül ayına ertelendi. Güncel veriler rekor düşüş yaşayan işsizlik maaşı başvurularında azalma olduğunu gösterse de Covid-19 öncesine göre 200 bin ortalamasının hala çok üzerinde ve bu istihdamdaki yavaşlama desteklerinin devam etmesi gerektiğini gösteriyor.

Dolar gelişmiş ülke paralarının tamamı karşısında düşüş yaşarken başta Türk Lirası olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin ruble, rand ve peso gibi kırılganlığı yüksek olan paraları karşısında yükselişte. Dolar/TL 7,40’ı görerek rekor tazelerken dolardaki artış BTC/TL’de 90.000 TL’nin görünmesine neden oldu.

ABD’nin AB’ye kıyasla teşvik konusunda beklentiyi karşılayamaması ve doların zayıflaması EUR/USD’nin 1,18’in üzerinde kalmaya devam etmesine neden oluyor. Zayıf dolar altının onsunu ve gümüşün onsunu yukarı yönde baskılıyor. Yeni haftaya yükselişle başlayan altının onsu yüzde 2,4, gümüşün onsu ise yüzde 3,57 yükseliş yaptı. Öte yandan en büyük kripto para Bitcoin de ABD Doları’nın küresel piyasalardaki düşüşünden faydalanarak yükselişe geçti ve 12.000 dolar seviyesinin üstüne oturdu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x