Yükleniyor...

ABD’nin En İyi Düzenleyici ve Denetleyici Kurumu: Bankalar, Bitcoin ve Kripto Para Saklama Hizmeti Sunmalı

ABD’nin en iyi düzenleyici kurumu ve para birimi denetleyici vekili Brian Brooks, bankaların müşterileri için Bitcoin ve kripto para saklama hizmeti sunaları gerektiğini söyleyerek dikkat çeken bir çıkış yaptı

Banka Bitcoin ve Kripto Para Tutma

ABD’nin en iyi düzenleyici kurumu ve para birimi denetleyici vekili Brian Brooks, bankaların müşterileri için Bitcoin ve kripto para saklama hizmeti sunaları gerektiğini söyleyerek dikkat çeken bir çıkış yaptı.

“Bankalar Harekete Geçmeli”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Son LA Blockchain Zirvesi’nde konuşan Brian Brooks, kripto paraların pek çok Amerikalının düşündüğü kadar farklı bir dünya olmadığını söyledi. Brooks konuyla şu ifadeleri kullandı:

Şu anda kripto paralara sahip 40 veya 50 milyon Amerikalı var. Bu geniş ölçüde anlaşılmadıklarını gösteriyor. Sanırım sokaktaki ortalama bir kişi kripto paranın çok sıra dışı ve gerçekten farklı bir dünya olduğuna inanıyor. Ama aslında öyle değil. eğer ki ulusal bankacılık sistemi insanların değer saklama ve işlemesi için güvenli liman sağlama rolünü üstlenecekse o zaman bu insanların herhangi bir anda sahip oldukları finansal varlıkları da kapsamalı ve kripto paralar bunlardan biri.

Temmuz ayında, Para Birimi Denetleyici Dairesi (OCC), bankaların müşterileri adına kripto para birimi tutabileceklerini belirten bir belge yayınlamıştı. Belgede bankaların müşterilerinin bugünkü finansal hizmet ihtiyaçlarını karşılamak zorunda oldukları ve günümüzde on milyonlarca Amerikalının kripto parasının olduğunu belirtilmişti. O zamandan beri birkaç ABD’li bankanın bu fikre ilgi gösterdiği görüldü.

Kripto para borsası Coinbase’in eski yöneticisi olan Brooks, bu belgenin amacının kripto paraları “aydınlatmak” ve onların “birçok müşterinin sahip olmak istediği bir varlık sınıfı olduğunun kabulü” olduğunu düşünüyor. Ona göre:

Velayet tarafı bunu anlıyor ve “Bak, piyasa konuşuyor. İnsanlar bunu istiyor. Bankaların bir rolü var. Rolünün gereğini yap” diyor.

Denetçi vekili, ofisinin kripto paraların bir savunucusu veya rakibi olmadığını söylüyor. Bir düzenleyici olarak, kripto paraları boğmadan denetleyen bir çerçeve sağlamak istediklerini de sözlerine ekliyor.

“Merkeziyetsizlik Bir Noktaya Kadar Durdurulamayacak”

Brooks’un ayrıca finansın geleceğinde merkeziyetsizliği belirli bir noktaya kadar muhtemelen durdurlamayacağını da değinmesi dikkatlerden kaçmadı:

Bir zamanlar seni bilmiyor olsaydım kredibil olup olmadığına karar verecek ve sana verebileceğim krediyi idare edecek ve faiz oranını belirleyecek bir bankaya ihtiyacım vardı. Ama şimdi aniden, Blockchain node’larını (blok zincir düğümlerini) birbirine bağlayan bilgisayar ağlarında, bu tür şeylerden bazılarını aracı defter tutucusuna ihtiyaç duymadan yapmak gerçekten mümkün ve bu nedenle [kripto paranın] vizyonu, finansın bir gün iletişime çok benzeyeceğini gösteriyor. Bu ağ yoluna devam edecek. Önemli olan şu ki, bu trend çizgileri bir düzeyde muhtemelen durdurulamaz ve onu belirli bir çerçeveye oturtmamız gerekiyor. Bu, insanların o gelecekte bugün dolandırıldıklarından daha fazla dolandırılmayacağı anlamına geliyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x