Yükleniyor...

ABD Hazine Bakanlığı, Tornado Cash’i Yaptırım Listesine Ekledi

ABD Hazine Bakanlığı, kripto karıştırma hizmeti veren Tornado Cash'e yaptırım uyguladığını açıkladı.

abd hazine bakanligi tornado cashi yaptirim listesine ekledi

ABD Hazine Bakanlığı, kripto karıştırma hizmeti veren Tornado Cash‘e yaptırım uyguladığını açıkladı. Bakanlık, Kuzey Koreli hackerlar tarafından çalınan fonların aklanmasında Tornado Cash’in kullanıldığını iddia ederek, ABD vatandaşlarının Tornado Cash kullanmasını engelliyor.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan Tornado Cash Kararı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD Hazine Bakanlığı, tüm Amerikalıların Tornado Cash kullanmasını yasakladı. Bakanlığa bağlı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), adres karıştırıcı Tornado Cash’i ve bazı Ethereum adreslerini yaptırım listesine ekledi. Resmi olarak yayımlanan bilgiye göre OFAC, Tornado Cash’i Özel Olarak Belirlenmişler listesine aldı. Bu da yaptırım uygulanan kişilerin, kuruluşların ve kripto adreslerinin bir listesini olarak açıklanabilir.

Son dönemde Ronin, Harmong ve Worm gibi saldırılarda adını sık sık duyduran Tornado Cash, oldukça büyük eleştirilere maruz kalıyordu. Ancak üzeriden geçen varlıkların parçalara bölünmesi ve takip edilememesi sebebiyle herhangi bir müdahalede bulunulamıyordu.

Bu noktada yapılan bu yaptırımın kritik olduğunu kısmın burası olduğunu belirtelim. Öyle ki Tornado Cash protokolü, yapısı gereği gelen tüm varlıkları iç algoritmasında parçalara bölerek varlıkların kaynaklarını anonimleştiriyor. Ancak yapılan bu yaptırımda Tornado Cash üzerinde olmadığını görüyoruz. Yaptırım, direkt Tornado Cash’den çıkan herhangi bir varlığın artık yasa dışı kabul etmek üzerine. Bu da protokolün oldukça ağır bir yaptırımla karşı karşıya kalması demek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x