Yükleniyor...

ABD Hazine Bakanlığı’na Siber Saldırı İddiası!

ABD Hazinesi, yabancı devlet kaynakları tarafından desteklenen bilgisayar korsanları tarafından ihlal edildi.

abd hazine bakanligi

ABD Hazinesi, yabancı devlet kaynakları tarafından desteklenen bilgisayar korsanları tarafından ihlal edildi.

Reuters’ın haberine göre yabancı bir hükümet tarafından desteklenen bilgisayar korsanları, konuya aşina olan kişilere göre, ABD Hazine Bakanlığı ve internet ve telekomünikasyon politikasına karar veren bir kurumdaki dahili e-posta trafiğini izliyor. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Ullyot, “Birleşik Devletler hükümeti bu raporların farkındadır ve bu durumla ilgili olası sorunları tespit etmek ve çözmek için gerekli tüm adımları atıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili brifing verilen üç kişiye göre, ABD istihbarat topluluğunda Hazine Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi’ni hedef alan bilgisayar korsanlarının benzer bir aracı diğer devlet kurumlarına girmek için kullandıkları konusunda endişeler var.  İddialara göre saldırı o kadar ciddi ki Cumartesi günü Beyaz Saray’da bir Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına yol açtı.

E-Postalar Aylarca İzlenmiş

Hack, NTIA’nın ofis yazılımı Microsoft’un Office 365’ini içeriyor. Kaynaklar, ajanstaki personelin e-postalarının bilgisayar korsanları tarafından aylarca izlendiğini söyledi.

Bir Microsoft sözcüsü, yorum talebine yanıt vermedi. Anonimlik koşuluyla konuşan olaya aşina olan bir kişiye göre, bilgisayar korsanları son derece sofistike bir biçimde Microsoft platformunun kimlik doğrulama kontrollerini kandırabildi. Konuyla ilgili brifing veren farklı bir kişi şu ifadeleri kullandı:

“Bunu yapan bir ulus devlet. Sadece hangisi olduğunu henüz bilmiyoruz.”

Saldırının tüm kapsamı belirsizdir. Soruşturma hala erken aşamalarında ve konuyla aşina olan üç kişiye göre FBI da dahil olmak üzere bir dizi federal kurumu içeriyor. FBI, İç Güvenlik Bakanlığı’nın CISA olarak bilinen siber güvenlik bölümü ve ABD Ulusal Güvenlik Dairesi, yorum talebine henüz yanıt vermedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x