Yükleniyor...

ABD Kongre’sindeki Libra ve Bitcoin Görüşmesi Sona Erdi!

24 Eylül Salı günü Finansal Hizmetler Komitesi’nin kongrede düzenlediği “Oversight of the Securities and Exchange Commission:

ABD Kongresi Bitcoin ve Libra

24 Eylül Salı günü Finansal Hizmetler Komitesi’nin kongrede düzenlediği “Oversight of the Securities and Exchange Commission: Wall Street’s Cop on the Beat” başlıklı toplantıda SEC’in beş komiserinin her birinin sunumları yer aldı.

Toplantıda SEC Başkanı Jay Clayton, Komisyon Üyesi Robert J. Jackson Jr., Komisyon Üyesi Hester M. Peirce, Komisyon Üyesi Elad L. Roisman ve Komisyon Üyesi Allison Herren Lee hazır bulunurken, saatlerce süren oturumda Facebook’un yeni bir kripto para birimi olan Libra’nın ve Blockchain temelli olarak tasarlanan, bir varlık rezerviyle desteklenen ve Libra Vakfı’nda yönetilen bir bağımsızlık rezervi olan dijital bir cüzdanı Calibra’nın geliştirilmesini de konuşuldu.

Libra Vakfı şu anda Facebook ve 27 diğer kuruluştan oluşan İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan kâr amacı gütmeyen bir organizasyon. Bir kripto şüphecisi olan Kongre Üyesi Brad Sherman, Libra projesinin sonlandırılması için çağrıda bulundu. Ayrıca Bitcoin ve kripto para birimleri konusundaki pozisyonunu tekrar belirterek, bunları suçlular, teröristler ve vergi kaçakçıları için ideal araçlar olarak nitelendirdi.

Kongre Üyesi Brad Sherman konuya ilgili olarak şunları söyledi:

“Başkan Bitcoin ve kripto paralardan bahsetti ve birkaç yorumum var. ABD doları çok iyi bir para birimi, bir değişim aracı, bir değer deposu. Ancak vergi kaçakçılarının, teröristlerin, yaptırımcı kaçakçıların ve uyuşturucu satıcılarının ihtiyaçlarını karşılamada başarısız olur. Dolayısıyla, bu dört pazara dayanan bir alternatif pazar var. Vergi kaçakçısı piyasası da o pazarın devasa payı… SEC yasaları yapmak zorunda ve yasaları düzenlemenin ilkeleri bunu kamu yararına yapmaktır. Başta vergi kaçakçıları, teröristler ve yaptırım kaçakçıları tarafından kullanılan bir cihazın oluşturulmasını kolaylaştırmak kamuoyunun lehine değildir. Libra’nın ortak bir fon olacağı açıktır. Mark Zuckerberg’in çok parası var ama daha fazla baskı yapacak gücü yok. Libra tüm beklentilerini yerine getirirse bu güce sahip olur. Lütfen bunu durdurmak için elinizden geleni yapın. Bu gerçekleşirse yasalarımıza hiç kimse ihtiyaç duymaz. Ve eğer federal hükümeti küçümsemek isteyenlerin ifadelerine bakarsanız, Bitcoin gibi kripto para birimlerinden ve onun her bir gelişmesinden heyecan duyuyorlar.”

Sherman’ın sert açıklamalarına rağmen, Terörizm ve Mali İstihbarat Hazine Sekreteri Sigal Mandelker geçtiğimiz günlerde Bitcoin ve diğer kripto varlıklarının suç faaliyetlerinde kullanılmasının nakit paraya kıyasla azaldığını doğruladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x