Yükleniyor...

ABD Kongresi’nde ‘Dijital Dolar’ Konuşulacak

ABD Finansal Hizmetler Komitesi, 11 Haziran Perşembe günü dijital dolar veya başka bir deyişle merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında online bir toplantı gerçekleştirecek.

ABD Kogresi

ABD Finansal Hizmetler Komitesi, 11 Haziran Perşembe günü dijital dolar veya başka bir deyişle merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında online bir toplantı gerçekleştirecek.

“Bir Pandemi Sırasında Kapsamlı Bankacılık: Mali Yardım Ödemelerinin Ulaştırılmasını Geliştirmek için Fed Hesaplarının ve Dijital Araçların Kullanımı” başlıklı toplantıda, Covid-19 salgını gibi acil durumlarda mali yardımların ulaştırılmasının daha iyi hale getirilmesi konusu ele alınacak. Toplantıda konuşulacak bir diğer önemli konu ise dijital dolar olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Katılımcı listesinde Nisan 2019’da Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndaki (CFTC) başkanlık görevi sona eren ve Dijital Dolar Vakfı’nın başkanlığını yapan Christopher Giancarlo yer alıyor. Dijital Dolar Vakfı yakın zaman önce ABD Merkez Bankası dijital para biriminin (CBDC) gelişmesini hedefleyen Dijital Dolar Projesi’ni başlatmak için danışmanlık şirketi Accenture ile ortaklık kurmuştu.

Katılımcı listesindeki dikkat çeken bir diğer isim ise Vanderbilt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Morgan Ricks. Gerçek kişi ve tüzel kişilerin Federal Rezerv sisteminde banka hesabı açmasına izin veren, dijital dolar oluşturulmasına dönük bir proje olan FEDAccounts terimini oluşturan akademik makaleyi yazan Ricks’in de Perşembe günü konuşma yapması bekleniyor.

Toplantıya Electronics Association CEO’su Jodie Kelly ve Kaliforniya Üniversitesi’nde Hukuk profesörü olan Mehrsa Baradaran da katılacak ve toplantı internet üzerinden de canlı olarak takip edilebilecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x