Yükleniyor...

ABD’de Koronavirüs Nedeniyle 2 Trilyon Dolarlık Ekonomik Tedbir Paketinin Özeti Yayınlandı

Beyaz Saray ve Senato, işçilere nakit yardım, arttırılmış işsizlik ödeneği, küçük işletmeler için kredi ayrıcalıkları gibi maddeleri içeren ve toplamda 2 trilyon dolarlık tasarıyı kabul kabul etti.

ABD senatosu yeni paket

Beyaz Saray ve Senato, işçilere nakit yardım, arttırılmış işsizlik ödeneği, küçük işletmeler için kredi ayrıcalıkları gibi maddeleri içeren ve toplamda 2 trilyon dolarlık tasarıyı kabul kabul etti. Tasarı küresel pandemi olarak ilan edilen koronavirüsün etkilerinden dolayı zor günler yaşayan Amerikalıların yaşam standartlarını arttırmayı amaçlıyor. Tasarı kongreden de geçerse bu zamana kadar kabul görmüş en büyük bütçeli tasarı olarak tarihe geçecek.

Tasarının tam metni henüz yayınlanmamış olsa da Amerikalı politikacı Chuck Schumer’ın meslektaşlarına olağanüstü bir anlaşma olarak özetini açıklamasının ardından bazı maddeler ortaya çıktı.

Kurtarma paketi, yıllık 75.000 dolara kadar kazanan Amerikalılara 1.200 dolar ödeme yapılmasını içerirken, 150.000 dolara kadar kazanç sağlayanlar için 2.500 dolar ödeme içeriyor. İşsizlik maaşı da arttırılarak haftada 600 dolar seviyesine yükselecek aynı zamanda işten çıkarılan işçilere de 4 ay boyunca tam maaş ödemesi yapılacak.

Paket içeriğinde küçük işletmeler için 367 milyar dolar, yerel yönetimler için de 150 milyar dolar kredi imkanı sunuluyor. Hastaneler ve diğer sağlık harcamaları için 130 milyar dolar destek sağlanırken, öte yandan da bu zorlu süreçte en büyük ekonomik sıkıntıyı çekecek sektörlerden birisi olan havayolu şirketlerine de 50 milyar kredi imkanı sunulacak.

Tasarıya göre Başkan Trump’ın ve ailesinin sahibi olduğu şirketlerin federal yardım almasını engellemek adına bir gözetim kurulu kurulacak. Diğer bir yandan da kötüye kullanımları engellemek için de hisse senedi geri alım yasağı uygulanacak. Kredi talebinde bulunan şirketlerin yöneticilerinin de ikramiyelerinde sınırlamalar olacak.

Amerika’da yürürlüğe girecek bu destek paketinin ardından kripto varlıkların nasıl bir tepki vereceği ise belirsizliğini koruyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner